6. Boğaziçi Film Festivali başlıyor!

Göz|

Bu yıl altıncısı düzenlenen Boğaziçi Film Festivali 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak.

Oscarlı aktör Robert Redford’un baş rolde olduğu ve Oscar’a aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılan The Old Man & The Gun filmi  ile açılışını yapacak festivalde kırk bir ülkeden doksan yönetmenin toplam seksen sekiz filmi gösterilecek!

Jüri başkanı Serdar Akar

Oyuncu Begüm Birgören, yönetmen Andaç Haznedaroğlu, senarist Ercan Mehmet Erdem ve görüntü yönetmeni Mehmet Aksın’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’ne, yönetmen Serdar Akar başkanlık yapacak.

Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasından jürinin seçeceği en iyi film yüz bin lira değerindeki büyük ödüle kavuşacak. Bunun dışında  ulusal kısa kurmaca ve belgesel film yarışmalarında da on sekiz film toplam elli bin lira değerindeki ödüller için yarışacak.

Festivalin kazananları 3 Kasım gecesi İBB Kültür Müdürlüğü’nün desteğiyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek kapanış töreninde belli olacak.

Festivalde ilk kez bu yıl yapımcılara da destek var. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcılar Metin Tunçtürk, Nazif Tunç ve Sinan Sertel’den oluşan jüri tarafından değerlendirilerek 10 bin lira değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü’nü kazanacak.

Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması’nda yer alacak filmleri Brezilyalı yönetmen Davi Pretto, yönetmen Enes Erbay ve Okan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü Başkanı Murat Tırpan değerlendirirken, Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması’nın jüri üyeliğini ise Gürcü yönetmen Rati Oneli, Kıvılcım Akay ve Didem Şahin yürütecek.

Festival bu yıl Onur Ödülü’nü iki usta yönetmene verecek. Belgesel sinemanın yaşayan en büyük ustalarından biri sayılan Ukraynalı Auteur Sergei Loznitsa, ödülünü 26 Ekim Cuma günü Grand Pera’da gerçekleşecek Açılış Gecesi’nde alırken, İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden biri sayılan Bent Hamer da Kapanış Gecesi’nde alacak.

Jüri başkanı Parviz Shahbazi

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Arjantin, Çin, Filistin, Güney Afrika, İran, İzlanda, Kazakistan, Kosova ve Slovenya’dan toplam 10 film yarışacak ve filmlerin hepsi Türkiye prömiyelerini Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak.

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’nin başkanlığını, geçen yıl aynı yarışmada Malaria adlı filmle büyük ödülü kazanan 1997 Mosafere jonub, 2003 Nafas-e amigh ve 2013 Darband filmleriyle İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden birine dönüşmüş Parviz Shahbazi yürütecek.

Jüride ayrıca Belçim Bilgin’nin yanı sıra Milcho Manchevski filmi Before the Rain ile aday olduğu Oscar’a No Man’s Land ile ulaşan,  Fransız yapımcı Marc Baschet, Güney Afrika – Durban Film Festivali’nin Artistik Direktörü Chipo Zhou ve Emmy ödüllü Making a Murderer’da çalışmış Kanadalı görüntü yönetmeni Iris Ng yer alacak.

Yarışmada bir film elli bin TL değerindeki büyük ödülü, bir yönetmen de on beş bin TL değerinde En İyi Yönetmen ödülünü kazanacak. Ayrıca on biner TL değerindeki En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve Jüri Özel Ödülü de festivalin kapanış gecesinde sahiplerini bulacak.

13 Kategoride 88 Film

Toplam on başlık altında kategorilere ayrılan festival kapsamındaki filmlerin tam listesine göz atın.

  • Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Tuzdan Kaide- Burak Çevik

Sükut Evi- Cafer Özgül

Son Çıkış- Ramin Matin

Kaos- Semir Aslanyürek

Halef- Murat Düzgünoğlu

Güvercin- Banu Sıvacı

Güven- Sefa Öztürk

Borç- Vuslat Saraçoğlu

Babamın Kemikleri- Özkan Çelik

Anons- Mahmut Fazıl Coşkun

  • Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

Tenime İşleyen Kış- Jahmil X.T. Qubeka

Tornavida- Bassam Jarbawi

Kış Sinekleri- Olmo Omerzu

Banliyö Kuşları- Qiu Sheng

Korku Kraliçesi- Valeria Bertuccelli, Fabiana Tiscornia

Dünyanın Nazik Kayıtsızlığı- Adilkhan Yerzhanov

Memleket- Babak Jalali

Kasım Soğuğu- Ismet Sijarina

Bomba, Bir Aşk Hikayesi- Payman Maadi

Adam- Maria Solrun 

  • Dünya Sineması

Güzel Oğlum- Felix Van Groeningen

Karar Anı- A.B. Shawky

Plüton Serüveni- Zhang Ming

Eski Tüfek-David Lovery

Tarihe Barbarlar Olarak Geçsek Ne Olur Sanki!- Radu Jude

Kısa Günün Karı- Martin Turk

  • Uzun Yürüyüş

Kefernahum- Nadine Labaki

Dünyanın Tüm Rüzgarları- Michel Toesca

Fortuna-  Germinal Roaux

  • Sergei Loznitsa Retrospektif

Zafer Günü

Duruşma

Donbass

Uysal Bir Ruh

  • Bent Hamer Retrospektif

Yalnızlık Çökünce

Mutfak Hikayeleri

Her İşin Adamı

  • Bi’ Dünya Belgesel

İnsandan Daha İnsan-  Tommy Pallotta, Femke Wolting

Sodom’a Hoşgeldiniz- Florian Weigensamer, Christian Krönes

Her Şeyin Fiyatı Vardır- Nathaniel Kahn

Leyla’nın Köprüsü- Elizabeth Mirzaei, Gulistan Mirzaei

Mamutların Peşinde- Christian Frei, Maxim Arbugaev

  • Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması

Titanyum- Gökçe Erdem

Sonsuz- Murat Çetinkaya

Mavi Yarın- Numan Ayaz

Kaset- Serkan Fakılı

İmparatorlukta Zor Bir Gün- Sezen Kayhan

Her Şey Yolunda- Metehan Şereflioğlu

Fabrika- Batuhan Köksal

Gümüş- Deniz Telek

Bitmiş Aşklar Müzesi- Murathan Özbek

Balık Kraker- Yiğit Evgar

  • Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması

Kırmızı Mavi- Dinko Draganović 

Sınırda- Wei Shujun

Yover- Edison Sánchez

Patision Bulvarı- Thanasis Neofotistos

Kedi Günü- Jon Frickey

Delilik-  João Viana

Buz Dağları- Eirini Vianelli

Bir Kuşatma- István Kovács

Şempanze- Zoel Aeschbacher

İçimizdeki Canlılar- Charles Williams

  • Ulusal Kısa Belgesel film Yarışması

Sarıcakız- Ege Şirin

Salı-  Hüseyin Baki Karataş, Oğuzhan Aygün

Peki Şimdi Nereye?- Zeynep Südinç

Ömürlük Göç- Şenol Çöm

Kurbağa avcıları- Batuhan Kurt

Dönüş- Nesli Özalp Tuncer

Denizden Gelen- Ceyhun Yılmaz Ket

Çalıkuşu- Esra Yıldırım

  • Uluslararası Kısa Belgesel Film Yarışması

Gün Işığı Bana Göre Değil- Akvilė Žilionytė

At Sırtında- Monika Kotecka, Karolina Poryzała

Açık Kapı-  Jamyang Jamtsho Wangchuk

Geçmişin Kaplanları- Saodat Ismailova

Savaş Şarkımız- Juanita Onzaga

Dağların Düzlükleri- Araki Yu, Daniel Jacoby

İsimsizler- Nuruzzaman Khan

Her Şey Dahil- Corina Schwingruber Ilić

  • Animasyon Kısalar

Tilki- Sadegh Javadi Nikjeh

Plastik- Sébastien Baillou

Olay Yok-  Michelle & Uri Kranot

Yağmur Gibi Geçti- Siniša Ercegovac

Devre- Delia Hess

Mavi- David Jansen

  • UBFF Ödüllü Kısalar

Sefiller- Ladj Ly

Rötuş- Kaveh Mazaheri

Mutluluk- Necip Çağhan Özdemir

Menderes Kıyısında- Mehmet Can Mıcık

Büyük Dede- Karlis Lesins

Share

Comments are closed.