20. YILINI KUTLAYAN 5 ALBÜM

Zaman Makinası|

1995 basımlı, yayımlandığında gündem yaratmış ya da zamanla değeri bilinmiş kimi albümlerin yirminci yaşı kutlanıyor şu sıralar. Biz de geriye dönüp o albümlerden beşini hatırlayalım istedik.

A Northern Soul – The Verve

theverve0011997’deki zirveye çıkışın bir önceki adımı bu. Belki de ilk işareti. Her ikinci albümünü yayımlayan grubun hissettiği şeyi The Verve de yaşamıştı. İlk uzunçaların izini takip etmek mi, yoksa daha yeni alanlara koşmak mı? Diğer yolu seçtiler. A Northern Soul’da hem onlara ait bir alt rock ihtiva edip, hem de psychedelic döngülere selam ilettiler. Noise pop da çok uzak değildi. “The Verve sadece Urban Hymns’tan ibaret değil” mitinin tek başına cevabıdır bu albüm. Richard Ashcroft dünyasına selam olsun.


The Bends – Radiohead

radiohead001Bu adamlar Indie’ye daha fazla gürültü, daha fazla bireysellik ve daha az profesyonellik getirdi. Ama her şeyden önce kariyerlerinde büyük bir kırılmaya gidip deneysel işlere karıştılar. Yorke’un bu arayış meselesinde nerelere geldiği malumunuz. Başlangıç ise The Bends’e yakın dönemlerden biriydi. Bu ikinci albümleri gerçi, ancak ilk çıkışları bile olabilir. 1995’e dair herhangi bir ülkedeki müzik listesinde var bu şarkılar. Nasıl olmasın ki… High and Dry’dan Black Star’a, Just’tan Planet Telex’e hala burada The Bends.


Foo Fighters – Foo Fighters

foofighters001Nirvana sonundaki başlangıç Foo Fighters. Dave Grohl’un bir sonraki adımı yani. Zamanla anlaşılacağı gibi en az ilki kadar büyük bir adımı hem de. Derme çatma stüdyoda bir adamın her aşamayı tek başına üstlendiği bir albüm bu. Grohl uzun süredir not defterinde biriktirdiği şarkıları, Kurt’un ölümü sonrasında girdiği karanlıktan çıkmak için hayata geçiriyor ve Foo Fighters aslında bir başka efsanenin küllerinden doğuyor. Bolca Nirvana tınıları var burada, zararı yok. İstediğiniz Rock ve Roll’u sonuna kadar ihtiva ediyor Foo Fighters.


Post – Björk

post0011995’ten bir albüm ama listeden çıkmış altı single ile 1997’nin ilk aylarına kadar etkisini ulaştırmıştı Post. Oldukça net eklektik sularda ilerliyor şarkılar, evet ama ek olarak Björk’ün tüm külliyatında göze çarpan naif vokal yapısı da çok uzak değil. Hemen her an sizi yakalıyor. Post hikayeye dönük sözleri Trip-Hop atmosferinde yakıyor sanki. Söz konusu Björk olunca “en iyisi bu” demek zor. Yine de bağlı olduğu isme sınıf atlatmış, alelade yaşamdan uzak damarlara hücum eden ve Bahamalar’da kaydedilmiş klas bir albüm Post. Ne kadar dinlesek az.


(What’s the Story) Morning Glory – Oasis

oasis001Baştan belirtelim: Yerli yerinde bir britpop manifestosu yayımladı 1995’te Oasis. Üstelik bunu sadece 1 yıl evvel Definitely Maybe ile de yapmış olmasına rağmen. Definitely Maybe Oasis’i zirveye ulaştırmıştı, bu albüm ise onları zirveye çiviledi. Kendi evleriyle sınırlı kalmayıp tüm Avrupa’da, Birleşik Devletler’de, hatta Uzakdoğu’da bile sold-out konserlere çıktılar. Yeni bir jenerasyonun habercisiydi Oasis. Noel Gallagher imzalı şarkılar, kardeşi Liam’ın önündeki mikrofona yarım açıyla vurduğu genç ve kirli vokaller bir dönemin simgelerinden oldu. Hala da öyle. Oasis hala 20’lerinde.

Comments are closed.