2022 Cannes Film Festival’ın jüri başkanı Vincent Lindon oldu

Göz|

Bu yıl yetmiş beşincisi düzenlenecek olan Cannes Film Festival’ın jüri üyeleri ve başkanı açıklandı. Bu yılki jüri başkanı Titane ve Fire filmlerinin yıldız ismi Vincent Lindon oldu. 

Cannes Film Festival tarafından yapılan açıklamada “İçgüdüsel ve tutkulu oyunculuğuyla Vincent Lindon tam bir tansiyon ve duygu ustasıdır. Modernizmin zincirlerinden kurtulmuş, adanmış ve zaman zaman da isyankar tarzıyla Vincent Lindon, canlandırdığı mücadeleci karakterleri ve evrensel hikayeleriyle hiçbir sınır tanımayan bir oyuncudur. Onun otantiklik arayışı doğal olarak kendisini günümüzün politik ve sosyal hastalıklarına -adaletsizlik, zenofobi, yoksulluk- karşı tavır almaya yöneltmiştir; ki onları daha iyi anlasın ve yenilgiye uğramış insanlığın çelişkilerini herhangi bir yargıya varmaksızın yansıtabilsin” denildi.

Lindon ise jüri başkanı seçilmesinin ardından şu açıklamayı yaptı: “Dünyada olup biten bunca arbedenin ortasında 75. Cannes Film Festival’ın jüri başkanlığı gibi muhteşem ve ağır bir görev için bana güven duyulması büyük bir onur kaynağıdır. Jürimle birlikte geleceğin filmlerine mümkün olan en iyi şekilde yaklaşmaya çalışacağız. Hepsinin de kendilerini izleyen kadın ve erkekleri ortak yaraları ve zevkleri hakkında konuşarak harekete geçirmek gibi bir misyonları olduğuna ve cesaretin, sadakatin ve özgürlüğün gizli umudunu taşıdıklarına inanıyorum. Kültür insan ruhunun ayağa kalkmasına ve yarın için umudunu yükseltmesine yardımcı olur.”

Comments are closed.