2022 plak satışında zirve Taylor Swift’in

Zaman Makinası|

Billboard’un yıl sonu müzik özeti raporuna göre, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan her yirmi beş plaktan biri Taylor Swift albümüydü. Sadece bu ülkede Swift iki milyon plak sattı ve böylece müzisyen plak pazarında en çok satanlar arasına girdi.

Swift’in birkaç renkli plak seçeneğini de içeren yayın stratejisi, eleştirmenlerin söylediğine göre baskı tesislerini yoğunlaştıran ve daha küçük sürümleri geciktiren büyük plak şirketi sanatçılarının plak hareketliliğinden yararlanmaları hakkındaki tartışmayı yeniden canlandırdı.

Şimdilik son Swift albümü Midnights, pop müziğin salt dijital olarak tüketildiği saptamasını yanılttı. Albümün ilk hafta satışlarının 62%’si LP’ler ve CD’ler aracılığıyla gerçekleşti. Öte yandan Midnights, bir milyon plaklık satışla yılın en çok satan albümü oldu. Swift’in 2020 tarihli Folklore albümü de büyük rakamlara ulaşmış ve çeyrek milyonluk plak satışıyla yılın en çok satan yedinci albümü olmuştu. Ancak Midnights’ın zirveyi çok yukarıya taşıdığı açık.

Rapora göre Z Kuşağı dinleyicileri, ortalama bir Birleşik Amerikalı müzik dinleyicisinden 18% daha fazla para harcıyor. Sevdiği şarkıcıları sadece dijitalden dinlemekle yetinmeyip fiziksel arşiv çabasında olan bu yeni nesil sayesinde Birleşik Amerika’da yıllık bazlı plak satışları artıyor.

Comments are closed.