“Bizlik bir durum değil aslında”

Röportaj|

Kendi adını taşıyan ilk albümüyle kafamızın içindeki şeytanları uyandırmıştı Make Mama Proud. Ardından gelen single Filthy Lexi ile yerli sahnede stoner rock ruhunu ateşlemeye geldiklerini kanıtladılar. Grubun tüm üyelerini bir masa etrafında topladık ve müziklerini, tarzlarını, çalışmalarını içeren kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Klişe bir soruyla başlayalım. Make Mama Proud nasıl bir araya geldi?

Deniz Yurtdaş — gitar: 2018 yazıydı benim o zamanlar alternatif rock grubum vardı. Parham ile beraber çalıyorduk o grupta, grup üyeleri ile anlaşamıyorduk. Bir gece Kadıköy’de bir barda içerken, barda çalışan kızın kot ceketinin arkasında Make Mama Proud yazdığını gördüm ve o an kafaya koymuştum. Ertesi gün Parham’a gidip Make Mama Proud diye bir grup kurcam sende gel çal dedim. 

Parham A.G. — davul: Biz aslında trio olacaktık Ekin daha sonra bass gitar ile gruba dahil oldu. Sonra vokal için biriyle görüşmeye başladık,

Kerem Çınar — bass & vokal: O andan itibaren ben anlatayım. Parham ile zaten tanışıyorduk. Deniz’in instagram hesabında vokal aradığını gördüm, bende o dönem stoner rock grubu toparlamak istiyordum fakat etrafımda o nitelikte insanlar yoktu. Parham bana bahsedince gruba dahil olmak istediğimi söyledim. İlk iki denemede olmadı ama üçüncü de oldu sonunda.

Neden çöl rock?

Parham: Bizlik bir durum değil aslında Deniz’in pedallarıyla alakalı bir durum. (Gülüşmeler)

Deniz: Riffler ve tavır badass olsun istiyordum. Daha çöl tavrı. Şımarık müzik yani. 

Parham: Filthy Müzik.

Deniz: Yattım kalktım hala aynı şeyi yapıyorum ama bir yerde de bir derinliği olan bir müzik.

Kerem: Kesinlikle. Lirikal olarak mesela.

Ekin Çimren — gitar: Hepimiz öldürücü riff hastasıyız. Stoner, doom veya çöl rock olarak bahsetmiyorum. Pis tonlar hoşumuza gidiyor.

— — —

“Gruptaki dört insan da müzikal olarak ayrı kafalarda. Bunlar birleşince enteresan ve eşsiz şeyler ortaya çıkıyor.”

— — —

Stoner rock iki ayrı yüze sahip gibi düşünürüm ben. Daha karanlık olan doom metal tarafı Electric Wizard gibi. Daha eğlenceli olan stoner tarafı Kyuss gibi. Siz hangisine daha yakın buluyorsunuz kendinizi?

Kerem: Benim için bir çok tarafı var aslında. Doom, stoner, heavy-psych, desert rock ve stoner metal gibi. İlk albümde bence stoner metal tarafına daha yakındık. Erhan Kabakçı‘yla çalışıyoruz. Ondan kaynaklı metal sound’umuz var. Aynı zamanda Parham da Ekin de Ben de metal müzikle uğraşan insanlarız. 

Deniz: Ben blues ve rock & roll seviyorum. İlk albüm evet ne kadar stoner rock etiketiyle çıkmış olsa da metal duyumu kesinlikle var. Albümün atmosferi kesinlikle pozitif bir atmosfer değil.

Kerem: Lirikal olarakta karanlık.

Deniz: Ama son çıkan teklimiz Filthy Lexi tam bir çöl rock sounduna sahip mesela.

Peki ne taraftan devam etmek istiyorsunuz? İlk albüm gibi mi son tekli gibi mi olacak bundan sonraki albüm ve şarkılar?

Kerem: Kafamızda ki plan şu aslında. Dört şarkılık bir EP yayınlamak istiyoruz. Dead Sun adlı bir şarkımız hazır konserler de çalıyoruz hatta onun haricinde üç şarkı daha ekleyeceğiz. Daha fuzzlı bir şeyler olacak.

Parham: Daha groove gibi.

Deniz: İlk albümün miks ve master sürecini Erhan ağabey yapmıştı. Lexi’nin miksini ben yaptım master sürecini ise Mike Tarsia yaptı. Bu da farklı bir sound olarak yansıdı hep.

Parham: Müzikal olarak her gün geliştiğimizi düşünüyorum. Enstrümanlarımızı her elimize aldığımızda, her konserde. Bu ses zevklerimizi de değiştirebilir, önceden kullandığımız gitar tonları daha karanlıktı şuan daha farklı.

Deniz: Bizimle beraber müziğimiz de gelişsin. Bir grubun bütün albümlerinde sound olarak bir değişiklik görmezsen. “Bu ne abi, hep aynı şey” Diyebilirsin. Grubun değişim ve evrim sürecini görmek istersin.

Yani gelişip değişecek mi müziğiniz? Bazı dinleyenler bu tarzı çok iyi yaptığınızı düşündüğü için de seviyor olabilir mesela?

Deniz: Genel olarak Stoner, rock & roll, doom ve diğer her şeyden alabildiğimizi alıp Make Mama Proud olanı ortaya koyuyoruz öyle de devam edecek.

Ekin: Hiçbir zaman şu tarzı yapalım buna bağlı kalalım demedik.

Kerem: Red Fang gitaristinin şöyle bir sözü var. “Stoner rock aslında bir tarzdan ziyade bir histir.” Kendi yaptığın müziğe stoner rock yaptım diyorsan, evet yaparsın ama hissini, enerjisini yaşatmakta önemli bence.

En sevdiğiniz Black Sabbath albümü? 

Ekin: Sabbath Bloody Sabbath.

Deniz: Vol. 4.

Parham: Master of Reality.

Kerem: İlk dört albümün hepsi.

Mutlu musunuz peki? Her şey istediğiniz gibi gidiyor mu?

Tüm ekip: Evet, mutluyuz! Her şey istediğimiz gibi gidiyor çünkü istediğimiz gibi gitmesi için çalışıyoruz ve emek veriyoruz!

Comments are closed.