25. İstanbul Caz Festivali’nden 10 sahne

Konser|

25. İstanbul Caz Festivali bugün başlıyor. 17 Temmuz’a kadar devam edecek festival kapsamında aşağıdaki etkinlikleri defterime not etmiş durumdayım. 

Melody Gardot / 27 Haziran / UNIQ Açık Hava Sahnesi

New Jersey doğumlu otuz üç yaşındaki müzisyenin şarkılarında temelden bağlı olduğu Philadelphia rüzgarlarını hissedebilirsiniz. Yaşamının erken döneminde geçirdiği ağır trafik kazasının ardından müziğe sarılan Gardot bugün şarkılarıyla binlerce insana ulaşmış durumda. Bu yolculukta yalnız olmadığını Judy Garland, Janis Joplin, Miles Davis, Duke Ellington, Stan Getz ve George Gershwin gibi majör isimlerden ilham aldığını hemen her röportajda belirtmesinden anlıyorum. Tam dokuz sene önce yine bu festival kapsamında şehre uğramıştı. Birkaç gün içinde Melody Gardot ile yeniden buluşacağız. 

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/7ilWEHob3AYG3lAJlKEpDR”/]

Gece Gezmesi / 28 Haziran

Aslında Gece Gezmesi’ni bir sahneden çok başlı başına bir festival olarak belirtmek gerekir. Nilipek, Dolu Kadehi Ters Tut, Islandman, Ati ve Aşk Üçgeni, Kim ki O, Taner Öngür gibi isimler tek gecede yürüyüş mesafesiyle ulaşabileceğiniz farklı mekanlarda sahne alacaklar. Bu mekanlar arasında KargART, All Saint Moda Kilisesi ve Moda Sahnesi bulunuyor. Uzun ve güzel bir gece olacaktır. Geçen yıldan biliyorum.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/79hLxufMgnoLZEW92PfdHd”/]

Cross Currents Trio / 29 Haziran / Zorlu PSM Ana Tiyatro

Trioyu oluşturan isimler şöyle: Dave Holland, Zakir Hussain ve Chris Potter. Her biri ayrı ayrı güzergahlarda müzik alanında yükselen bu sanatçıların buluştukları merkezin tam adı ise Cross Currents Trio. Yaratacakları enerjiye tanık olmak ve ses birleşimlerinin oluşturacağı sekansları canlı sahneye karşı gözlemlemek için merakla bekliyorum.

Erkan Oğur Quartet / 30 Haziran / Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Erkan Oğur ile birlikte quartet performansını piyanoda Can Çankaya, davulda Turgut Alp Bekoğlu ve bass gitarda Matt Hall oluşturuyor. Benim için Oğur’un müziği salt jazz ya da folk tarzını değil, bu toprakların heyecanından, üzüntüsü, dertleri ve mutluluklarından çıkış alan özgün bir tavrı işaret eder. Klasik perdesiz gitarın mucidi ve üstadını canlı sahnede bir kez daha izlemek isteyenler için festivalin bu etkinliği bulunmaz bir fırsat. Gecenin açılışını ise piyanist ve besteci Shahin Novrasli’nin yapacağını belirteyim.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/7wYHAdvTsxc4OK5h1QaJe8″/]

Benjamin Clementine / 5 Temmuz / Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Londra doğumlu müzisyen sadece iki stüdyo uzunçalar üzerinde geliştirdiği müzikal yönünde edebiyat ve müziğin tek vücutta birleştiriyor ve ortaya teatral bir sound çıkarıyor. Mart 2015 tarihli debut albümü At Least for Now ile Mercury Prize apoletine ulaşan Clementine yol gösterici konumunda üç isme önem veriyor: Nick Cave ve Tom Waits ve Nina Simone. Benjamin’e ait ikinci ve şu ana kadarki son stüdyo çalışması I Tell A Fly’ın 15 Eylül ’17 tarihinde geldiğini ve henüz yeniliğini koruduğunu belirtmeliyim.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/79o4ApAuzJ0y5Fmrq0nmMA”/]

R+R=Now / 6 Temmuz / UNIQ Açık Hava Sahnesi

Jazz piyanist Robert Glassper yeni grubu R+R=Now ile kısa süre önce bir albüm yayımladı ve oldukça iyi geri dönüşler aldı. Ekip kadrosunda kendisine eşlik eden değerli isimler var. Multi-enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, trompetçi Christian Scott ve Kendrick Lamar ile ortak çalışmalarda bulunan Terrace Martin burada. Şu sıralar ilk turnesinde R+R=Now ve İstanbul’u da boş geçmeyecekler. 6 Temmuz’daki bu konseri bir yere not etmekte fayda var.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/4HltUhQXotO1Hzkrl5eKIo”/]

Badbadnotgood / 7 Temmuz / KüçükÇiftlik Bahçe

Toronto’dan alt. enstrümantal ekip Alexander Sowinski, Matthew A. Tavares, Leland Whitty, Chester Hansen dörtlüsünden kadrosunu oluşturuyor. Bir süredir Future Islands üyesi Samuel T Herring’in vokallerde yer aldığı I Don’t Know şarkısıyla gündemde olduklarını söyleyebilirim. Festival kapsamındaki bu etkinliğin açılışını ise reggae’den jazz tavrına ulaşan Zara McFarlane yapacak. Konser saati 20:30.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/7p7Epk1oBEgUIbpqqDyIQB”/]

Nick Cave & The Bad Seeds / 10 Temmuz / KüçükÇiftlik Park

Festivalin bu yılki simge konuklarından biri şüphesiz Nick Cave. Sadece yarım asırlık kariyere sahip olduğu için bu böyle değil, o yarım asrı sonsuza dek nefes alacak ezgiler ve sözlerle doldurduğu için bu böyle. Grubu The Bad Seeds ile birlikte Cave sahiden orijinal bir performansa imzasını atacaktır. Yılın başlangıcından bu yana çıktığı sahneleri YouTube’da göz ucuyla takip ettim ve bu sonuca ulaşmam zor olmadı. Şarkıları bizzat yaşayarak var eden ve yaşayarak sahnesine taşıyan bir ikon Nick Cave. Laf aramızda ben çıplak gözle ilk kez onun sahnesine tanık olacağım. Heyecanlıyım.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/2MWyl7mj5wM75B3t3D5z4E”/]

12 Temmuz / Caro Emerald / Zorlu PSM Ana Tiyatro

Modern pop ile jazz arasında köprü oluşturan müzisyen özellikle Tangled UpBack It Up ve A Night Like This şarkılarıyla dünya radyolarına ulaşmayı başardı. Caro Emerald’ın kayıtlarında geri vokallerin ve soft electronica kanallarının önemli bir yeri var. Kısa süre önce Metropole Orchestra ile birlikte oluşturduğu EP ve geçmişten bugüne ulaşan majör single çalışmaları Caro Emerald’ın sahnesini festivalin dikkate değer etkinliklerinden biri yapıyor.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/1KhbRl7jNVVPzkuSkSTADs”/]

17 Temmuz / Robert Plant / Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Majör ’60’lar ve ’70’ler rock & roll tavrına kadar ulaşan bir efsanenin adıdır Robert Plant. Led Zeppelin mitinin yaratıcılarından olan Plant toz duman içindeki görkemli kariyerinde solo çalışmalarını da adım adım geliştirdi. Artık yetmiş yaşında ama hala sahnede ve hala yeni şarkılar merkezinde üretimini sürdürüyor. Son albümü Carry Fire onun enerjisini nasıl koruduğunu ve hala söyleyecek ne çok sözünün olduğunu kanıtlamıştı. Grubu The Sensational Space Shifters ile birlikte Robert Plant sahnesini birkaç on metreden deneyimlemek hepimiz için başlı başına bir serüven olacak.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/track/0SIM0H71wf2gZ3vHzPhGm6″/]

Comments are closed.