25 kırılma noktasıyla Oasis

Zaman Makinası|

Oasis kültünde ilerleyişimiz sürüyor. Manchester menşeli ekip 1994 yılında yayımlanan debut stüdyo albümü Definitely Maybe’den bu yana çeyrek asrı geride bıraktı. 2009’da perde kapatan grubun görkemli kariyerini dikkate değer yirmi beş maddeyle irdeliyoruz.

25 1991 yılında temelleri atıldı.

24 1967 doğumlu Noel Gallagher ve 1972 doğumlu Liam Gallagher ön cephedeydi.

23 Andy Bell, Paul McGuigan, Gem Archer, Tony McCarroll, Paul Bonehead, Zak Starkey, Chris Sharrock grubun tüm kariyeri boyunca kadroyu oluşturan isimlerdi.

22 The Beatles üyesi Ringo Starr’ın oğlu Zak Starkey 2004 – 2008 yılları arasında Oasis’te davulların başındaydı. Beatles ile kıyaslanan ve ’90’lar boyunca bir o kadar meşhur olan ekip Zak ile temellerini oluşturan ritimlere yaklaşmıştı.

21 Debut albüm Definitely Maybe 29 Ağustos ’94 tarihinde Creation Records aracılığıyla yayımlandı. Söz konusu LP hemen her şarkısıyla öne çıktı. 

20 Aynı yıl Glastonbury’ye çağrıldılar ve majör festivaldeki ilk performanslarını sergilediler.

19 Ardından ilk Amerika turnesi başladı ve tam üç ay sürdü. Uzak Doğu’ya gittiler. Birkaç ay önce hiç kimsenin tanımadığı Oasis 13-14-15-16 Eylül ’94 tarihlerinde Tokyo’da üst üste dört akşam sold-out çaldı.

18 (What’s the Story) Morning Glory adlı ikinci albüm 2 Ekim ’95 tarihinde Creation Records aracılığıyla yayımlandı.

17 Gerçek anlamda şok etkisiydi. Öncü single Birleşik Devletler’e özel bir video eşliğinde sunuldu ve Oasis’i bir anda gündem yaptı. Albüm dönemin analog iletişim ortamında hızla yayıldı. Grubun altın çağı başlamıştı.

16 Birleşik Krallık’ın müzik cenahı dahilindeki en üst apoleti Brit Awards’ta yılın albümü (What’s the Story) Morning Glory seçildi.

15 Aynı yıl Knebworth’te yüz binlerce insan karşısında tarihi bir konsere çıktılar. Noel Gallagher çok sonraları o akşam için “Grubu orada dağıtmalıydık. Zirve orasıydı. Daha ne kadar ilerleyebilirdik ki” diyecekti.

14 Üretim sürecinde Noel başı çekiyordu. Vokalde ise Liam vardı. İkinci albümle birlikte Noel de ön vokallerde yer almaya başladı ve ilk grup içi tartışma bu noktada başladı.

13 Noel’in bizzat yazdığı bestelerin kusursuz olarak kaydedilmesi hayali kadroda değişikliklerin yaşanmasına yol açtı. Kurucu kadro henüz ilk yıl dağılmıştı. 

12 1995 – 1997 arası tam yüz on konsere çıktılar.

11 Britpop tavrında ilerleyen çok sayıda ekip olsa da Oasis aynı jenerasyonu paylaştığı Blur ile rekabet halindeydi. Britanya içindeki tüm mecralar bu soyut çakışmadan nemalandılar. İki grup da bu dönemden karlı çıktı.

10 Be Here Now adlı üçüncü albüm Creation Records aracılığıyla yayımlandı.

9 Güçlü şarkıları içerisinde barındıran bu LP geride kalan iki Oasis albümünün altında ezildi ve beklentileri karşılayamadı. Grup psikolojik olarak bu görece başarısızlığa hiç hazır değildi.

8 Kapalı gişe konserler devam etti. Bir sonraki yıl tüm B-side’ların bir araya gelmesiyle oluşan The Masterplan albümü paylaşıldı ve Oasis milenyuma doğru giderken durup nefes almayı denedi.

7 Takvimler 2000 yılını gösterirken dördüncü albüm Standing on the Shoulder of Giants Big Brother Records aracılığıyla yayımlandı.

6 İçerikteki tüm single çıkışları ilgi uyandırdı. İlk dönemi kopyalamak yerine britpop dışına çıkarak soft gitar geçişleriyle garage sounduna aynı dakikada yer açtılar.

5 Wembley’de ilk duyurusu aylar önce yapılan konser için sahneye çıktılar. “Hello Manchester!”

4 2002 yılında beşinci albüm Heathen Chemistry Big Brothers aracılığıyla yayımlandı. Oasis külliyatının en vasat çizgisiydi.

3 2005 yılında altıncı albüm Don’t Believe the Truth Big Brothers aracılığıyla yayımlandı. Grubun erken dönemine ışık tuttuğu yorumları alan LP kitle karşısında iyi bir enerji yakaladı.

2 2008 yılında yedinci ve final albüm Dig Out Your Soul Big Brother Records aracılığıyla yayımladı. Abbey Road Studios’ta kaydedilen LP için Liam “Herkes ne kadar güçlü olduğumuzu görecek” demişti. Evet, bu Oasis’in son albümü oldu ama bu son Dig Out Your Soul nedeniyle değil, grup içindeki tartışmaların artık hemen her gün tekrarlanması yüzünden gerçekleşti.  

1 Bir sonraki yıl, 2009’da, turne devam ederken Noel Gallagher yazılı bir açıklama yaptı ve “Artık kardeşimle birlikte çalışabilmem mümkün değil” dedi. Böylece Oasis reel kariyerinin on beşinci senesinde perdeyi kapattı.

Toparlayıcı ek madde: Oasis toplam albüm satışlarında yüz milyon rakamını aştı. 2010 yılında Brit Awards’ta Son Otuz Yılın En İyi Albümü ödülünü (What’s the Story) Morning Glory ile kazandı. İki yıl önce Manchester’da gerçekleşen terör saldırısından sonra Don’t Look Back in Anger şarkısı çeyrek asır sonra tekrar müzik listelerine girdi. Grup şarkının tüm güncel gelirini terör saldırısından etkilenenlere bağışladı.

Final ek madde: İngiltere’de geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre geri dönüşü en çok istenen grupların başında Oasis geliyor. İkinci sırada ise Led Zeppelin var. Solo kariyerlerinde son sürat ilerleyen Liam ve Noel Gallagher kardeşler bu geri dönüş konusunda aynı düşünmüyor. Liam her fırsatta hazır olduğunu belirtse de Noel’in kararlı bir şekilde bu plandan uzak durduğu ve gelen milyonlarca sterlinlik teklifleri reddettiği sır değil. “Oasis bir efsaneydi. Kendi dünyasını inşa edip sadece orada yaşadı. Geri dönüşü değil tarihteki yeriyle değerli” Noel’in sözleridir.

Comments are closed.