34 yıl sonra gelen zafer: Plak satışları CD satışlarını geride bıraktı

Zaman Makinası|

Plağın yükselişi sürüyor. Birleşik Devletler’de yapılan bir araştırma plak satışlarının CD satışlarını otuz dört yıl sonra ilk kez geride bıraktığını kanıtladı.

Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) yeni bir raporuna göre plaklar 2020’nin ilk altı ayında 232.1 milyon dolarlık müzik satışını oluştururken, CD formatlı albümler sadece 129.9 milyon dolar getirdi.

Fiziksel satışlar, bu yılın ilk yarısında genel olarak %23 düştü, çünkü muhtemelen daha az insan evlerini terk ediyor ve daha az insan müzik mağazalarını ziyarete gidiyor. Bununla birlikte CD satışları %48 azalırken plak satışları özellikle 802.000 plağın satıldığı Record Store Day haftasında yükselmeye başladı. Öte yandan çevrimiçi dinlemenin yaygınlaşması sonucu dijital satışlar düşmeye devam etti ve 2019’un ilk üç çeyreğine göre %22 azaldı.

Genel olarak müzik endüstrisi 2020’nin ilk yarısında toplam altı milyar dolar kar elde etti. Bu da geride kalan yılın aynı dilimine göre % 5,6’lık bir artışın yaşandığını gösteriyor. Plak – CD kıyasına geri dönecek olursak artık müzik dinleyicisinin bir albüme ya çevrimiçi olarak ulaşmayı ya da fiziksel olarak satın alma tercihini plaktan yana kullandığını gösteriyor. Bir başka deyişle artık çanlar 1980’lerin ortalarında devrimsel yansımayla ortaya çıkan CD için çalıyor.

 

Comments are closed.