54. Troia Festivali ile zamanda yolculuk

Konser|

Çanakkale Belediyesi’nin organize ettiği ve uluslararası tanıma sahip Troia Festivali bu yıl elli dördüncü kez kapılarını açıyor.

İlki 1963 yılında düzenlenen festival bu yıl Ey Özgürlük sloganına sahip. 8 Ağustos’ta gerçekleşen açılış töreninde Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’nün kazananı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi ve Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan oldu.

Festivale adını veren Troia antik kentindeki kazı çalışmalarının da Rüstem Aslan’ın başkanlığında devam ettiğini belirtelim. Aslan ödül törenindeki konuşmasında kazandığı ödülü uzun yıllardır titizlikle sürmekte olan bu çalışmalara destek veren herkes adına aldığını vurguladı.

Her yıl 9 -13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen festival programı bu yıl Çimenlik Kalesi, Özgürlük Parkı, Amfi Tiyatro, Halk Bahçesi, Çağlar Kaynak Basket Sahası, Çanakkale Seramik Müzesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Çanakkale Belediyesi Kent Müzesi ve Arşivi ve Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde gerçekleşiyor.

Yerli yabancı pek çok sanatçının performansını sergileyeceği festival kapsamında önemli konserler gerçekleşiyor. Sahne alacak isimler arasında Yasmin Levy, Yaşar, Burhan Öçal & Trakya All Stars, Gülay, Grup Ezgi, Aydilge ve Niyazi Koyuncu gibi müzisyenler bulunuyor.

Comments are closed.