ABBA: 40 yıl sonra gerçekleşen geri dönüş

Zaman Makinası|

Müzik dünyasının son dönemdeki en büyük sürprizi gerçekleşti ve İsveçli kült grup ABBA kırk yılın ardından yeni bir albüm ve bir sahne şovu duyurdu.

Benny Andersson, Agnetha Faltskog, Anni-Fird Lyngstad ve Björn Ulvaeus’tan oluşan grup 2022 yılında Londra’da bir dizi dijital konser verecek. Altı akşam sürecek konser serisinde sahnede grup üyelerinin dijital versiyonlarına on kişilik bir canlı ekip eşlik edecek. “Abba-tars” olarak adlandırılan dijital versiyonlar, Star Wars’un yaratıcısı George Lucas’ın görsel efekt şirketi Industrial Light and Magic tarafından tasarlandı. 850 kişilik tasarımcı ekip şu anda yetmişli yaşlarında olan müzisyenleri hareket yakalama teknolojisiyle yeniden yarattı.

Stockholm merkezli ekip kariyerini 1972 – 1982 yılları arasındaki on yıllık sekansta sürdürmüş ve sıra dışı başarı hattına ulaşmayı başarmıştı. ABBA üyeleri geride kalan kırk yıl boyunca kendilerine ulaşan geri dönüş taleplerini reddetmişti. O kadar ki grup 2000 yılında tam 1 milyar dolarlık geri dönüş anlaşmasını kabul etmemiş üyelerde Agnetha “Abba’yı geçmişte bırakmayı tercih ediyorum” demişti.

2021 ise ABBA için farklı bir yol yarattı. Yeni albüme ek olarak yeni nesil bir turne de grubun geri dönüş anlaşmasında yer alıyor. Voyage isimli yeni ABBA albümünde toplam on yeni şarkı yer alacak. Bunlardan ikisi I Still Have Faith in You ve Don’t Shut Me Down şimdiden dinlemeye açıldı. Albümün tamamı ise 5 Kasım ’21 tarihinde yayımlanacak.

Comments are closed.