Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Türkiye edebiyatının majör isimlerinden olan Adalet Ağaoğlu doksan yaşında hayatını kaybetti. Ağaoğlu, bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Hastaneden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Sayın Adalet Ağaoğlu üç gündür yoğun bakımda gördüğü tedavi sonrasında çoklu organ yetmezliği nedeniyle bu sabaha karşı hayatını kaybetti.”

23 Ekim ’29 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açan Ağaoğlu ilk defa 1946 yılında Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri kaleme alarak yazarlığa başladı. İlk romanı Ölmeye Yatmak takvimler 1973 yılını gösterirken yayımlandı.

Yazılarıyla tartışma yaratan, kimi kitapları soruşturmalara konu olan Ağaoğlu tüm baskılara rağmen yazmaya devam etmenin kendisine yaşamı hissettirdiğini belirtmiş ve yazmanın kendisi için en büyük tiryakilik olduğunu söylemişti.

Son röportajını kısa süre önce İstanbul Life için Çınar Oskay’a veren Ağaoğlu şöyle konuşmuştu: “Bugünlerde ancak şu cümleyi kuruyorum: Kendimden sıkıldım. Çok sıkıldım. Evde üst üste düşüp ölümden dönmüşüm. Birini tutmadan yürüyemiyorum. Bu kadar uzun yaşamayı istemezdim. Dünyanın bu halini görmeseydim.”
_
Üst Fotoğraf: Muhsin Akgün

Comments are closed.