Adamlar – Harekete Kimse Mâni Olamaz EP

Albüm Kritik|

Alternatif rock sahnesinin başarılı ekibi Adamlar bu kez synth-pop ve elektronik soundu birleştiren EP’leri Harekete Kimse Mâni Olamaz’ın ilk bölümüyle karşımızda. Dört şarkıdan oluşan EP’nin devamı gelecek. Şarkılar Dal, Gelir Geçer, İçimizdeki Canavarlar ve İnsanlık Hali. Hepsinin hit kıvamında olduğunu söylemek lazım.

Uzun zamandır yeni şarkı yapmasını beklediğimiz ekip, direksiyonu çok sert bir şekilde başka diyarlara kırınca haliyle “Ama biz sizden bir gitar solosu bekliyorduk!” diyen dinleyici yorumlarına maruz kaldı. Ama onlar bunu Hikaye’yi yayımladıklarında da yaşamıştı. 2018 yılında single olarak yayımlanan bu şarkıda rock, rap ve hatta oyun havası esintileri vardı. Buna da söylenen çok olmuştu. Bunu biraz Onur Özdemir’in, yani Onurr’un başına gelenlere benzettim. Onurr’un pop yapmasına alışamayıp ondan hep Sakin gibi tınlayan şarkılar yapması beklenmişti yıllar önce. Onurr da yakın zamanda böyle şarkılar yaptı ama yine de bildiği yoldan devam etti. Adamlar’ı da artık bir salsak diyorum. Günümüzde “rockçıyım” / “rapçiyim” / “popçuyum” diye bir ayrım mı kaldı? Bu kadar köşeli düşünmeye ne gerek var? Bırakın istedikleri müziği yapsınlar. Belki daha da elektronik bir şeyler yapmak isteyecekler, belki rap! Onları kim neden tutsun şimdi? Şimdi gelelim, 19 Kasım’da yayınlanan yeni EP’leri Harekete Kimse Mani Olamaz’a. Bir dinleyici yorumu demiş ki “Hangisini dinleyeceğimi bilemiyorum, çok ani oldu.” Sahiden öyle. Synth ruhunu ve 80’ler esintilerini hissettiğimiz Dal’ı dinlerken “Ne işim var benim burada” dediğim yabancı bir yerde beklenmedik bir şekilde eğleniyor olduğumu hayal ettim. Zaten eğlence dediğiniz şey planlanınca olmaz ya, bu da öyle bir yumruk gibi indi bana. Unuttuğumuz bir duygudur. İyi geldi. Adamlar’ı yeni nesil müziğin en iyilerinden yapan özelliklerinin şarkı sözlerindeki derinlik olduğunu söyleyebiliriz. Acıyı, kederi kendilerine özgü şakalı şekilde anlattıkları gibi, Türkçeyi de hattat gibi öyle güzel işliyorlar ki, nasıl anlamak isterseniz öyle anlıyorsunuz sözlerini. “Gelir Geçer” de böyle bir şarkı. “Sıra bekler gibi peşindeyiz kendimizin” diyorlar, bu şarkıda. Tek cümleyle yere seriyorlar. İçimizdeki Canavarlar onların bu daha cool, daha Depeche Modevari, siyahlar beyazlar içindeki ciddi hallerine çok denk düşen bir şarkı. Ne yalan söyleyeyim çok da yakışıklı görünüyorlar. Birisi onlar için bunu düşünmemiş de onlar böyle istemiş, böyle olmuş sanki. İçimizdeki Canavarlar’ın dinleye dinleye tadı daha çok çıkacak. Albümdeki favorim İnsanlık Hali. “Dolandım döndüm çamurlara bulanıp / Ben niye kendimde bulamadığımı sende aradım?” Biraz jazz hissinde ve chill bir şarkı diyebiliriz İnsanlık Hali için. Teoman’ın açtığı bir yol var, bu şarkı o yolda sallana sallana ilerliyor. Muhteşem. Teoman da yorumlasa mesela. Hiçbir rüyayı tekrar tekrar gördüğünüz olur mu? Ben aynı rüyayı her seferinde farklı bir sahnesiyle görüyorum mesela. Biraz daha eşelersem görmem gereken başka şeyleri de yakalayabilirmişim gibi geliyor. Harekete Kimse Mâni Olamaz’ı dinlerken de hep bunu düşündüm. Dinlerken bilmediğim bambaşka hislerimle karşılaşacak mıyım acaba? Bu yüzden EP’nin devamını heyecanla bekliyorum.

 

Adamlar’ın Harekete Kimse Mâni Olamaz adını taşıyan yeni kısaçaları 19 Kasım ’21 tarihinde Sony Music Turkey aracılığıyla yayımlandı.

 

Adamlar elde ettiği her şeyi geride bırakmaya hazır. Köşelerinden kurtulmuş, dünyadaki synthwave yükselişine kulak kabartmış, istedikleri gibi estiriyorlar kendi rüzgarlarını. Kendilerine şapka çıkarıyorum. Bundan daha rock’n roll bir hareket daha olamaz. Harekete de kimse mani olamaz tabii.

Comments are closed.