Aktör Wojciech Pszoniak hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

The Promised Land, Danton, Austeria ve Korczak filmlerindeki performansıyla adını duyuran Polanyalı kült aktör Wojciech Pszoniak yetmiş sekiz yaşında hayatını kaybetti.

I. ve II. Dünya Savaşı arasındaki Interwar olarak adlandırılan dönemde Polonya topraklarında yer alan Lviv’de dünyaya gelen Pszoniak kendi sözleriyle tıpkı doğduğu toprakların yıllarca süren savaş korkusu, parçalanmışlık hali ve yeniden varoluş gibi duyguları yaşamı boyunca içinde hisseden bir sanatçıydı.

Siyasî hareketlilik ve değişen rejimler onu devamlı olarak göçe zorladı. Elli yaşından sonra Fransa’ya sürgüne gitti. Oradaki filmlerde yer alabilmek, kariyerini sürdürebilmek ve temelde aç kalmamak için daha önce hiç bilmediği Fransızca dilini öğrendi.

Yüzden fazla filmde sahne alan Pszoniak özellikle ünlü yönetmen Andzej Wajda ile çalıştı, zaman içersinde hem güncel hem de geçmiş dönem rolleriyle kültleşti ve 2008 yılında Polonya – Fransa ilişkilerinin gelişmesine katkısından ötürü Fransız Sanat ve Edebiyat Nişanı’na layık görüldü.

Wojciech Pszoniak hayatının önemli bir bölümünde içinde doğduğu dilde, Polonya’da yaşayamadı ama son nefesini verdiğinde Varşova’daydı.

Comments are closed.