Allen Hulsey’den Nebraska ile tanışın

Şarkı|

Etnik enstrümanları geleneksel olmayan formatlarda ve elektronik müzik prodüksiyonunda kullanan New York doğumlu Allen Hulsey, yeni single çalışmasını Nebraska adıyla yayımladı.

Oto Indian dilinde durgun su anlamına gelen Nebraska, İstanbul’da yazıldı ve köprü kısmı Bali’de tamamlandı. Vefat eden iki arkadaşının anısına yazılan şarkı, Allen’in hayal gücünde kurguladığı ve arkadaşlarının içinde olduğu ruhani ve akışkan boşluğu tanımlıyor. Şarkının sözleri hiçbir sıkıntının olmadığı, sadece yeni olasılıkların ve çözümlerin olduğu bir yerden bahsediyor. Kuzey Bali’de gün doğumu eşliğinde Tamblingan tapınağının yanında bulunan bir gölde canlı olarak kaydedilen şarkı, sonrasında sinematik bir hava katmak için üstüne yaylı kaydı alınarak son haline getirildi. 

Nebraska, Bali’nin etrafında çeşitli lokasyonlarda kaydedilen 14 şarkıdan ilk yayınlanan. Bali çevresinde farklı lokasyonlarda çekilen videolar, Hulsey’i kanun çalarken görüntülüyor ve altı ay içinde yazdığı yaklaşık yetmiş şarkıdan bazılarının ön gösterimi olarak karşımıza çıkıyor. O sırada iki adet diz ameliyatından taburcu olan Hulsey, adanın iyileşmek ve ilham almak için mükemmel bir lokasyon olduğunu dile getiriyor. 

Kanun, birçok Ortadoğu ülkesinde de çalınan antik bir enstrüman. Yetmiş sekiz tele sahip bu çalgı, mikrotonal aralıklarla birlikte on iki notalı Batı aralıklarını da çalabilecek şekille tasarlandı. Allen, kanun ile Türkiye’de yaşarken keşfetti ve Konya’da bulunan Sufi Mevlana Orkestrası’nda çalan öğretmeni Celalettin Aksoy sayesinde tanıdı.

Noiseist Records aracılığıyla dijital platformlardan servis edilen Nebraska hemen aşağıda.

Comments are closed.