ANKARA’DA BİR AYŞEGÜL KOCA RESİTALİ

Konser|

Geçtiğimiz hafta sonu özel bir sanat eğitim merkezindeki gitar resitali; birçok yarışmadan ödül ile dönen, önemli festivallerin davetlisi olarak katılan ve çeşitli büyük orkestralarda solist olarak yer almış, gitar otoritelerinin takdirini kazanan Ayşegül Koca imzasıyla gerçekleşti. Resitalin gerçekleştiği salon mevcut seyirci sayısı için yeterli olsa da bu derece önemli ve başarılı bir müzisyenin imzasının olduğu performans, Ankaralı müzik severlerin daha fazla ilgisini hak ediyor olmalıydı.

Resitalin açılışını Mauro Giuliani – Rossiniana no.5 op.123 ile yapan Koca, Agustin Barrios Mangoré – La Catedral ve Una Limosna Por el Amor de Dios ile devam etti. Özellikle Una Limosna Por el Amor de Dios, programda yer alan diğer eserlerden oldukça farklıydı. Motif üzerine kurulmamış olan eser oldukça karmaşık ve hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayan bir eser. İlk bölümün son eseri de  Joaquín Rodrigo – Junto al Generalife ile ilk bölümü sonlandırdı.

İkinci bölüme Isaac Albéniz – Mallorca (Barcarola) op.202 başlayıp, Nuccio D’Angelo – Due Canzoni Lidie ve Federico Moreno Torroba – Sonatina in A Dur ile konseri noktalıyor Koca. “Bis” için sahneye tekrar gelen Koca, kişisel olarak yorumunu oldukça beğendiğim, Çağdaş Üstüntaş tarafından düzenlenen “İndim Yârin Bahçesine”yi bizlere sunuyor.

Performansı Ayşegül Koca kalitesinde olan resitalin tek üzücü tarafı, Ankaralı müzik camiasının yeterince ilgi göstermemesiydi. Televizyonların, radyoların, müzik yayınlarının yalnızca popüler olan, reklamı iyi yapılan bol boyalı kişiler ile ilgilendiği günümüz müzik dünyasında, hem akademik olarak hem de sanatsal alt yapısıyla birçok başarıya imza atmış Ayşegül Koca gibi müzisyenlerin, konserlerinde daha büyük salonlarda ve daha çok müzik dinleyicisiyle buluşmasını dilerim. Tamamen kendi imkânlarıyla gerçekleştirdiği resitali, diğer performanslarında olduğu kadar yine büyük bir zevkle dinledim. Henüz dinlememiş olan veya konserlerini bir şekilde kaçırmış olan müzik severlere şiddetle tavsiye edeceğim, hem sanatçı kimliği hem de kişiliği ile takdir edilesi önemli bir müzisyen Ayşegül Koca.

Comments are closed.