ANKARA’DA BİR ORTADOĞU AKŞAMI

Konser|

15. yüzyılın Seferad öykülerini ve Ladino dilindeki şarkıları bir araya getiren, Kudüs doğumlu Mor Karbasi dün akşam ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda dinleyicilerle buluştu. Ankara’daki bu ilk konserine bi’ hayli ilgi vardı. Karbasi daha önce 2012 ve 2013 yılında İstanbul’a gelmiş, sevenleriyle buluşmuştu.

Ladino dilinde, İspanyolca, İbranice ve İngilizce şarkı söyleyen Mor Karbasi, kaybolan geleneksel şarkılara tekrar hayat veriyor. Ona armağan edilen sesi ve şarkı söyleme yeteneğini bu kaybolan şarkılara aktarıyor ve dinleyenlerine sunulmayı bekliyordu.

Zamanında başlayan konser, ilk parçadaki performansıyla konserin harika olacağını hemen hissettirdi bizlere. Karbasi, şarkılarından önce anlattığı hikayeler ile sizin de o şarkıların bir parçası olmanızı sağlıyor. Bir ara gözlerinizi kapatıp kendinizi o şarkının notalarına bırakırsanız, o şarkıdaki karakterlerden birisini yaşamaya başlıyorsunuz.

Yaklaşık 90 dakikalık konserde, kendi bestelerinin yanı sıra İstanbul’da yaşayan Seferad şarkıcıları Janet ve Jak Esim‘den dinlediğimiz “Gül Pembe”yi de konser repertuvarına ekleyen Karbasi, dinleyicilere güzel bir sürpriz yaptı. Konser boyunca ne Karbasi’nin ne de dinleyicilerin enerjisinin hiç düşmemesi hayli ilgimi çekmişti. İnsanlar hareketli şarkılarda alkışla eşlik ediyor, Karabasi’den aldığı enerjinin karşılığını veriyordu.

morkarbasi002

_

Karbasi’nin sesi, tekniği ve sahne performansının yanında orkestranın da hakkını teslim etmek gerek. Gitarist Joe Taylor’un gitar tonları ve eserlerde kullandığı akorlar ile ritmler, Taylor’un müzisyenliğini ve kalitesini gösteriyor. Vurmalılardaki performansıyla Andres Ticino’da büyük bir alkışı hakediyor. Kontrbas ve viyolonsel ikilisi de grubun bütünleşmesini sağlamış ve harika bir performans sunmuştu bizlere.

Mor Karbasi’yi albümlerinde de defalarca dinledim ancak canlı performansı kesinlikle daha farklı. Müzikalitesinin yanında tüm enerjisi ve samimiyetiyle sizin ona ayırdığınız o akşamın hakkını kesinlikle veriyor. Konser sonunda yorgunluğu bahane etmeden zevkle ve heyecanla imza vermek için sizleri bekliyor. Bir sonraki Türkiye konseri henüz belli değil ancak tekrar geldiğinde zaman ayırmanız ve dinlemeniz gereken önemli bir isim Mor Karbasi.

Comments are closed.