Auguste Rodin’in eserleri Antalya’da sergileniyor

Zaman Makinası|

Modern heykelin öncüsü olarak bilinen dünyaca ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in (1840-1917) eserleri Tutkunun Heykeltıraşı Rodin – Erbil Arkın Özel Koleksiyonu’ndan Bir Seçki adlı sergiyle 19 Mayıs- 31 Temmuz ’22 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta izleyiciyle buluşuyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 140. kuruluş yıldönümü dolayısıyla, Girne’de bulunan Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) ve The Arkın Rodin Collection Gallery iş birliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen sergide Kıbrıslı iş insanı Erbil Arkın’ın özel koleksiyonundan derlenen 22 eser Antalyalı sanatseverlere ulaşıyor.

2015 yılında dünyaca ünlü Picasso sergisiyle kapılarını açan, 2016 yılında Andy Warhol’u ağırlayan Antalya Kültür Sanat, Rodin sergisiyle dünya çapında bir sanatçıyı daha Antalya’lı sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunun yanı sıra 2006 yılında Sabancı Müzesi’nde açılan Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da adlı sergiden sonra Türkiye’ye gelen ikinci Rodin sergisini gerçekleştirmenin gururunu da yaşıyor.

Erbil Arkın’ın İngiltere’de güzel sanatlar eğitimi aldığı yıllarda başlayan ve giderek tutkuya dönüşen Rodin hayranlığının sonucunda oluşan -şimdilik- 27 eserlik koleksiyon, Rodin’in kariyeri boyunca dönüm noktalarını oluşturan birçok eseri barındırıyor. Sanatçının ilk sergileme girişimi olan ancak 1864 Paris Salonu’na kabul edilmeyen ‘Kırık Burunlu Adam’ büstü, 1875’te ürettiği ve çok gerçekçi olduğu için doğrudan modelden kalıp alınarak uygulandığı eleştirilerine uğrayan Tunç Çağı, Cehennem Kapıları adlı yapıt için üretilmiş ve sonra her biri teker teker ikonlaşmış Öpücük, Düşen Adam, Eve adlı eserler bunlardan bazıları. Sergi bu yirmi yedi parçadan kondisyon veya nakliye güçlüğü nedeniyle getirilemeyen beş parça dışındaki bütün koleksiyonu kapsıyor.

Comments are closed.