“BABA, BİR DAHA SÖYLEYEBİLİR MİYİM?”

Konser|

Dünya Sahneleri’nin en önemlilerinde boy gösteren ve büyük beğeni toplayan Karsu dün akşam ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda bizlerleydi. Y Kültür Sanat ile İstanbul ve Eskişehir’den sonraki üçüncü durağı olan Ankara’da sevenleriyle buluştu Karsu ve orkestrası.

Konser salonuna bir hayli erken gidip konsere gelen insanları izlemek isterim. Bekleme alanında bekleyip, Karsu’yu daha önce dinleyenler ile ilk defa dinleyecek olanların meraklı bekleyişini görmek istedim. Sanırım hayli erkendi ki Karsu’yu bekleme alanında iki kişiyle sohbet ederken gördüm. Rahatsız etmeden uzaktan biraz izledim. Sanki kendisi de “Karsu”yu dinlemeye gelmiş gibiydi. İnsanlarla rahatça sohbet ediyor, aramızdan biri olduğunu unutmuyor, en ufak kibir göstermiyordu. Toplum olarak pek alışık olmadığımız bir şey açıkçası. Başarılı müzik insanları genellikle ulaşılmazdadır bizim için. Karsu ise dinleyenleri ile birlikte olmayı seviyor, sadece sahnede değil sahne dışında da dinleyenleri ile arkadaşı gibi sohbet edebiliyor. Bu yönü de, müzisyenliği kadar alkışı hak ediyor kesinlikle.

Konser salonuna geçip yerlerimizi aldık ve heyecanla bekledik Karsu’yu. İlk olarak orkestra arkadaşları geldi ve sahne arkasındaki perdede Karsu’nun çocukluk videosu gösterildi. “Daha Dün Annemizin” şarkısını söylüyordu minik Karsu. Video biter bitmez sahneye geldi ve Confession albümünün ikinci parçası olan Crime’in daha tempolu bir versiyonu ile merhaba dedi bizlere. Gerçekten enerji dolu, yerinde duramıyor sahnedeyken. O kadar enerjik bir insanı sahnede izlerken sizin eşlik etmemeniz neredeyse imkansız. Enerji dolu ilk parçasından hemen sonra söylediği İlhan Şeşen’in Eller Eller parçasını kendi yorumuyla bizlere sunuyor. Gelen misafirlerin fısıldaşmaları geliyor kulağıma: “çok güzel, harika söylüyor”.

Konserin en etkili ve duygu dolu anlarını Gelevera Deresi’ni söylerken yaşıyoruz. O kadar içten, o kadar tutkulu söylüyor ki, bir ara kendime geldiğimde etraftaki insanlara göz ucuyla bakabildim ve insanların nefeslerini tutarak dinlediklerini farkettim. Zaten duygu dolu olan esere Karsu yorumu da eklenince boğazınız düğümleniyor yutkunamıyorsunuz. Gelevera Deresi bittikten sonra insanların nefeslerini bırakışını ve iç çekişlerini çok net duyabildim konser salonunda.

Bizlere biraz nefes aldırıyor Karsu, Frédéric Chopin’in Nocturne Do Diyez Minör eseri ile. Ancak yine yapıyor yapacağını ve bunu Ben Seni Sevdiğimi Dünyalara Bildirdim’e bağlayıp hüzüne ve duygu dolu dakikalara sürüklüyor bizleri. Her konserde ellerde telefon, video ya da fotoğraf çekmek için uğraşanlar insanlar vardır. Oturduğum yer salonun en arkalarındaydı ve inanın tek bir telefon ışığı göremedim. Herkes kendini bırakmıştı Karsu ve orkestrasına.

karsu004

Seyirci ile sohbet etmeyi, onlarla birlikte zaman geçirmeyi seviyor Karsu. Sahnede de hareketli parçalarda kendisine eşlik ettiriyor. Kimi zaman alkış tutturarak, kimi zaman melodilerin mırıldanılmasını, kimi zaman da nakaratlara eşlik istiyor. Dedim ya en ufak kibir yok. Ne düşünüyorsa onu söylüyor, kendisiyle birlikte eğlenilmesini istiyor.

Parçaların arasında anlattığı hikayeler de çok eğlenceli ve sıcak. “Nine”si ile olan hikayesini ve bazı konserlerinde yaşadığı ilginç anıları paylaşıyor ve bunları güzel şarkılara bağlayıp sunuyor bizlere.

Tabi Karsu’nun harika performansının mimarlarından olan orkestrasını da hatırlatmak gerekir. Bu akşam kalabalık bir orkestra ile sahnedeydi. Saksafon, klarnet, trombon, trompet, tuşlular, bas gitar, kontrbas, elektro-gitar ve davul. Dolu dolu gelmişler ODTÜ’ye bu akşam. Özellikle seslendirdikleri blues parçadaki harika soloları ile Daniel Mester fazladan alkışı hakediyor.

Akşamın tek üzücü tarafı salondaki boş koltuklardı. Daha fazla Ankaralı müzikseverin böyle konserlere katılması ve farklı tatlar alması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten çok güzel bir akşamı kaçırdılar diyebilirim. İstanbul ve Eskişehir’de günler öncesinden tükenen biletler, neredeyse ayakta izlemeye razı olacak onlarca seyirci varken, Ankara’da olmaması biraz üzen bir durum beni. Bu konseri kaçıranlar için söyleyebileceğim tek şey; dilerim, Karsu yakın zamanda tekrar gelir ve bu sefer kaçırmazlar. Pişman olmayacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Konser, Karsu gibi enerjik, cıvıl cıvıl, çoşkulu, tutkulu… Daha pek çok sıfat kullanılabilir sanırım. Soluksuz geçen bir saat kırk dakika…

Konserin başında Karsu’nun çocukluk videosu var demiştim. Orada minik Karsu şarkıyı söyledikten sonra babasına şunu soruyordu: “Baba, bir daha söyleyebilir miyim?”. Babası ne cevap verdi bilmiyorum ama evet Karsu, lütfen hep söyle ve hiç vazgeçme şarkı söylemekten.

Comments are closed.