BacktotheSound YouTube kanalında Memento incelemesi

Göz|

Geride kalan haftalarda BacktotheSound YouTube kanalımızda yeni bir seriye başlamıştık. Göz isimli bu serimizde ayda iki kez sinema dünyasından filmleri ve özel gelişmeleri inceleyeceğiz.

Göz kapsamındaki ilk konumuz dijital yayın platformu Netflix’te izlemeye açılan David Fincher yönetmenliğindeki Mank filmi olmuştu. İkinci konuğumuz ise Memento filmi oldu.

Memento, Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen, Suzanne ve Jennifer Todd tarafından üretilen 2000 Amerikan neo-noir psikolojik gerilim filmidir. Filmin senaryosu Jonatha Nolan’ın Memento Mori adlı kısa hikayesine dayanıyordu.

Başroldeki Guy Pearce, bir yaralanma sonucunda ileriye dönük amnezi (yeni anılar oluşturamama) geçiren ve yaklaşık her on beş dakikada bir kısa süreli hafıza kaybı yaşayan bir adamı canlandırıyor. Kendisine saldıran ve karısını öldüren insanları arıyor, hatırlayamadığı bilgileri takip etmek için karmaşık bir Polaroid fotoğraf ve dövme sistemi kullanıyor.

Memento’ya dair analiz videomuzu izlemek için aşağıdaki bağlantıya uğrayın. Anlatıcı koltuğunda Zeynep Sıla Karataş var.

Comments are closed.