“Bağ kurabilecek herkese dokunsun isterim”

Röportaj|

2018 yılında Seyrek ve Cosi teklisi ile tanıdığımız Umut Çetin ile konuştuk. Odak noktamızda müzisyenin dinleyeni adeta Akdeniz coğrafyasının sıcak sahillerine götürdüğü yeni teklisi Verirdim Kalbimi Sana vardı. (Röportaj: Merve Dağlıoğlu)

Umut merhaba müzikle yolların nasıl kesişti?

Çocukluğumdan beri aktif bir şekilde ilgiliydim müzikle. Yedi – sekiz yaşlarındayken kuzenimden aldığım Queen kaseti sayesinde müzikle ilişkim sıkılaştı ve hayal gücüm genişledi. Lisede müzik gruplarım oldu, sonrasında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde müzik eğitimi aldım. Daha sonra da kurduğumuz kayıt stüdyosu Studio Bee’de birçok albümün prodüksiyon süreçlerinde çalıştım.

Okullu olmanın sana tarzını belirlerken ne gibi faydaları oldu?

Bilgi’de okurken müziğin ne olup ne olmadığına dair çok temel meselelere kafa yoruyorduk ve müzikal tarzları bir kenara koyup ses ile deneyler yapıyorduk. Bu durum, o aralar içinde müzik yaptığım gruplara da yansıyordu. Dinleyiciye rahat vermeyen müzikler yapıyordum. Şimdi daha alışageldik bir formatta müzik yapıyorum, bu da daha sonra değişebilir tabii.

Stüdyo girişimin sayesinde işin hem armoni kısmını hem tekniğini geliştirmiş olmalısın. Avantajları ne oldu peki?

Stüdyoda geçirdiğim altı sene boyunca işin mutfağıyla ilgili kendimi geliştirdim. Bu sürecin en büyük avantajlarından biri, birçok farklı müzisyenin üretim sürecine tanık olmak ve onlarla birlikte çalışmaktı. Bu durum, kendi müzikal kimliğimi bulmamda yol gösterici oldu.

Verirdim Kalbimi Sana teklisinin kapak tasarımı da çok güzel yorumlar aldı. Çizimler kime ait?

Hem Seyrek/Cosi hem de Verirdim Kalbimi Sana teklilerinin kapağını Başak Ünal tasarladı. Başak ayrıca şarkıdaki arka vokal tınılarının da sahibi.

Dinlemekten zevk aldığın, esinlendiğin ve senin müziğini etkileyen isimler, tarzlar var mı? Bu isimler ve tarzlar müziğini nasıl etkiliyor?

Kendimi ifade etme biçimleri bulmam konusunda örnek aldığım müzisyenler oldu. Bunlardan biri yıllarca severek ve etkilenerek dinlediğim şarkıcı ve söz yazarı Leonard Cohen. Ayrıca Bossa Nova başta olmak üzere Güney Amerika müziklerinden aldığım ilham da bu şarkıların ortaya çıkmasında etkili oldu. Hareketli ve sıcak bir yapı üzerinde duru bir anlatı yakalamaya çalıştım.

Müziğin kimlere dokunsun istersin? Hangi duyguları paylaşmayı seviyorsun?

Şarkılarımla bir bağ kurabilecek herkese dokunsun isterim. Bazen zor gelse de her türlü duyguyu paylaşmak rahatlatıyor insanı. Şarkılarımda da olabildiğince içten bir duygu paylaşımı yapmak derdindeyim.

Geçmiş projelerinden de bahsedelim? Daha öncesinde neler yaptın?

Daha önce çeşitli müzik gruplarında elektronik sesler ürettim ve bas gitar çaldım. Solo projelerim ve performanslarım da oldu. Ancak şu an nerdeyse hiç biri aktif halde değil.

Verirdim Sana Kalbimi teklisinin devamı gelecek mi peki?

Evet, şu sıralar albüme dönüşmesini planladığım bir kayıt sürecindeyim. Kayıtları bir an önce yayınlayıp yeni üretimler yapmak istiyorum.

Şu an aktif farklı projelerin var mı?

Kendi müziğimin yanı sıra Nilipek’in ekibinde bass gitar çalmaktayım.

Comments are closed.