“Baharı sahnede karşıladım”

Röportaj|

Yerli müzik sahnesinin önemli temsilcilerinden Fikri Karayel ile yakın dönemdeki çalışmalarını, üretim sürecini ve gelecek planlarını içeren bir röportaj gerçekleştirdik. (Röportaj: Samime Çağlar)

Bahar şenliği, Hıdırellez şenliği derken bu bahar senin için cıvıl cıvıl başladı. Nasılsın, nasıl geçiyor günlerin?

Evet baharı sahnede karşıladım, değerli müzisyen dostlarımla ve birbirinden güzel dinleyicilerimle. Onların güzel enerjileri ile günlerim gayet keyifli geçiyor seyahatlerin ve provaların yorgunluğuna rağmen.

Fotoğraf: Fethi Karaduman

21 Mayıs akşamı Fikri Karayel Jazz Ensemble projeni insanlarla buluşturdun. Konserlerinde birlikte sahne aldığın caz müzisyenleriyle böyle bir proje gerçekleştirmeye nasıl karar verdiniz, oluşum süreciniz nasıl geçti?

Bir Jazz projesi yapmak uzun zamandır arzu ettiğim bişeydi. PSM’de Caz kapsamında sahneye çıkma teklifi aldığımda doğru zamanın geldiğini düşündüm. Tolga Erzurumlu’nun bu konudaki deneyimi ve vizyonu bu projeyi hayata geçirebilmemi mümkün kıldı. Ona sevgilerimi ve teşekkürlerimi gönderiyorum. Aslında melodilerimde, şarkılarımda hali hazırda bulunan Jazz etkilerinin biraz altını çizdik. Ön plana aldık. Doğal, kolay ve keyifli bir süreç oldu.

Birçok başarılı çalışmandan sonra en son ikinci albümün Uzaktan’ı da sevenlerinle paylaştın. Geri dönüşler nasıl oldu? Nasıl hissediyorsun?

Teşekkür ederim. Bu albüm gerçek anlamda içimi döktüğüm ve müzikal olarak keşifler yaptığım bir çalışma oldu benim için. Dinleyenlerde iz bıraktığını gördüğüm için huzurluyum. Yeni hikayeler paylaşmak bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor. Serüvenimize bir sayfa daha eklemiş olduk Uzaktan albümü ile.

Fotoğraf: Fethi Karaduman

Müziğini 2010’ların başından bu yana bizlerle paylaşıyorsun. Üretim ve paylaşım sürecin o zamanlardan günümüze nasıl bir değişim geçirdi?

Paylaşım kısmı tabi ki teknoloji ve dijital dünya ile paralel olarak değişti, gelişti ve kolaylaştı bence. Üretim kısmında kendi adıma bir değişiklik hissetmiyorum. Üretim sürecime sadık kalmaya çalışıyorum ama tabii ki her dönem kendi ilhamı ve enerjisi ile geliyor.

Her dönemin kendi sevinçleri ve sıkıntıları var. Bunlardan izole kalmak mümkün değil. Bariz değişim konularda oluyor yani her şeyden çok.

 

Son olarak, bizimle paylaşabileceğin planların var mı yakın gelecekte gerçekleştireceğin?

Duymanız için sabırsızlandığım şeyler var. En yakın zamanda tanışmanız için çalışmaya devam ederken bir taraftan da konserlerimiz devam ediyor. Bir de sürpriz proje hazırlıyorum. Umarım yaz bitmeden sizlerle buluşturmuş olurum onu da. Şimdilik adı sürpriz. (Gülüyor)

Comments are closed.