BİR BAĞIMSIZLIK UVERTÜRÜ

Şarkı|

1809’da Fransa işgali altında olan Viyana, Beethoven’ı inzivaya çekilmeye zorlamıştı. İşgalden önce zor zamanlar geçiren besteci, işgal ile birlikte arka planda kalmayı seçmek zorunda kalmış ve bu sürede 5. Piyano Konçerto’sunun büyük bir kısmını tamamlamıştı.

Bu sıkıntılı yıllarda bir tiyatrodan Egmont oyunu için ufak bir beste siparişi alır Beethoven. Goethe’ye ait olan bu eser, Lamoral von Egmont’un gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır. 16.yüzyılda İspanyol işgali altındaki Hollanda’nın ezilen halkı, kurtuluş için Flaman Bölgesi kontu olan Lamoral von Egmont’u tek umudu olarak görmektedir. Egmont işgalci İspanyolların baskıcı yönetimine başkaldırmıştır. Bağımsızlık savaşının önderi olan Egmont, Kont Alba tarafından idama mahkûm edilmiştir. Ancak bağımsızlık mücadelesi bitmemiş aksine daha da şiddetini arttırarak zaferi yaklaştırır.

Alba prensinin hikâyesi olan Goethe’nin bu eserine müzik yapmak, Beethoven’ı içinde bulunduğu yalnızlık ve üzüntüden arındırmıştı. Özellikle bir zamanlar takdir ettiği Napolyon’un Viyana’yı bombalaması ile uğradığı hayal kırıklığı ve Fransız işgali ile baş başa kaldığı yalnızlığının üzerine gelen bu sipariş Beethoven için tam bir ilaç olmuştu. Yayımcı Mreitkopf-Haertel’e yazdığı mektupta, Goethe’ye olan saygısını dile getirmiş ve bunu göstermek için de tiyatro yöneticilerinden bir şey istemediğini belirtmiş. Böylesine özel bir yazarın eserine müzik yapma şansının yanında, Egmont’un bu dokunaklı hikâyesi de çok etkilemiş Beethoven’ı.

Eserin başlangıcındaki dramatik giriş, İspanyollar altında ezilen Hollandalıları canlandırmaktadır. Daha sonra gelen tempolu bölüm ise hürriyet düşüncesinin ve bağımsızlık savaşının patlayışını temsil eder. Tahta üflemelilerle başlayan başkaldırı, yaylılarla güçlenmeye başlar. Egmont’un idamını kemanlar dile getirir ve kısa bir sessizlikten sonra tekrar yükseliş başlar ve bağımsızlık savaşının ve de zaferin önlenemeyeceği anlatılır. Eser zafer coşkusuyla, bağımsızlığını ilan ederek sona erer.

 

 

Comments are closed.