“Bence oralardan başlıyor zaten”

Röportaj|

Milenyum döneminden bu yana profesyonel müzik kariyerini sürdüren enstrümanist, söz yazarı ve vokalist Su Soley geçtiğimiz günlerde Zamansız Aşk adlı bir single paylaştı. Bu yeni şarkının merkezinde müzisyen ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. (Röportaj: Sevginur Dikin) 

Bu röportaj ile sizi ilk kez fark edenler için Su Soley’in müzik yolculuğundan biraz bahseder misiniz?

Müziğin çok sevildiği bir evde güzel müzikler dinleyerek büyüdüm. Bence oralardan başlıyor zaten. Böyle olunca müziğe ilgi duymamak elde değildi. Pek çok enstrümana merakım vardı. Fakat davul dersleri almam öğrenme yolculuğumu başlatan şey olmuştu. Yoğun spor hayatımdan dolayı müzik ilgime ayırabildiğim vakit sınırlıydı. Hem spor hayatımı sekteye uğratan bir kaza geçirmem hem de tanıdığımız çokça insanın da olduğu bir yemekli eğlence organizasyonunda ilk defa sahneye çıkıp şarkı söyleme fırsatı yakalamamdan sonra ilgimi müziğe daha fazla yoğunlaştırmaya başladım. Devamı artık bu işten kendimi alamamak oldu aslında. Başka fırsatlar kovalayıp şan dersleri alıp sahneye çıkmak için odaklanmaya başladım ve bugünlere kadar geldim. 

Kariyerinize solo devam etmeden önce değerli müzisyenler ile çalıştınız. Solo devam etmeniz yönünde bunlar sizi nasıl etkiledi?

Aslında o değerli isimlerde çalışmaya başlamadan çok önce Ankara’da, kendi ekibimle 2000 senesinde sahne almaya başlamıştım. İstanbul’a gelmeden önce, hali hazırda altı – yedi senelik bir solo geçmişim vardı. Zaten solo kariyer planlayarak başlamıştım en başından. İstanbul’a geldikten sonra İstanbul Gelişim Orkestrası, Ajda Pekkan, Teoman ve Yalın ile çalışma şansı yakaladım ve tabii ki bu fırsatları değerlendirdim. Bu projelerde yer alırken bir yandan da solo kariyerim devam etti. Özel gecelerde ve iyi mekanlarda konserler verdim. Yani geri vokalistlikten gelmedim aslında. Başından beri solo kariyerime konsantreydim.

— — —

“Her bir proje dev gibiydi ve her biri birer okuldu adeta. Buralarda kendi projelerim ve sahnelerim için pek çok harika deneyim edinme, o dev sahneleri koklama fırsatım oldu.”

— — —

Beste süreciniz nasıl işliyor? Beste yapmanın bir ilham işi olduğuna mı inanıyorsunuz yoksa matematiksel bir yanı mı var?

İlham kısmı en önemli tarafı aslında ve aynı zamanda en zor kısmı. Fakat elbette ki matematiksel olarak dikkat etmemiz gereken, değerlendirmeye almamız gereken yönleri de var. İlhamla tabii ki beste yapılır. Bu biraz da gönlünüze düşeni kağıda dökmek gibi bir şey. Fakat bir tema seçip, o temanın etrafında dolanarak da yazabilirsiniz. Bu da başka bir tarafı… Her iki ihtimalde de samimiyet önemli. Bunun yanında tabii ki matematiksel bir tarafı da var. Sonuçta müziğin de temeli matematik. Bir sözü bir melodinin üstüne canınızın istediği gibi yerleştiremezsiniz. Sözün de kendi içinde bir matematiği vardır. Dili bozmadan, kelimeleri sündürmeden, duygusunu yitirmeden o sözü ait olduğu melodiye yerleştirmek her zaman kolay olmayabilir, çoğu zaman yoğun uğraş ister. Bu emeği o eserlere vermek gerekir. Doğru prozodiyle yazılmadığı zaman şarkılar ve o sözleri değerini taşıyamıyor maalesef.

Sözü, müziği, düzenlemesi ve yapımı size ait olan Zamansız Aşk şarkısını kısa zaman öncesinde dinleyiciler ile paylaştınız. Zamansız Aşk’ın ortaya çıkış sürecinden bahsedebilir misiniz?

Zamansız Aşk iki ayrı zaman diliminde yoğunlaşarak bitirdiğim bir beste. Uzun zaman önce şarkının gövdesini yazdığımda, düzenlemesi için pek çok farklı versiyon denedim. O versiyonlarda istediğim duyguyu tam olarak yakalayamadım.  Geçtiğimiz yıl şu anki halinin ilk ilmeklerini attım. Sonrasında, sonundaki rap bölümü bir anda oluştu. Başından beri aradığım şey insanın içine biraz oturan bir etki yakalamaktı. Dengeli gibi ama öfkeli, güçlü ama çok üzgün bir duygu yaşatmak istedim.

Bir hikayesi var mıdır şarkının?

Elbette var. Şarkılarımın hemen hepsi gerçek deneyimlere dayanıyor diyebiliriz. Zamansız Aşk, büyüklüğüyle baş edemediği aşkının içinde hapis kalan birinin dilinden bir duadır. Seneler önce çok da yıkık bir anımda yazdığım ve kendi hikayemi anlatan bir eser.

Şarkıya nasıl yorumlar geldi?

Çok güzel. Bugüne kadar henüz pek olumsuz bir eleştiri almadım. İstisnasız herkes sonundaki rap bölüme bayıldıklarını ifade ettiler. Sound da herkesin hoşuna gitmiş ve bana iyi geldiği kadar herkese de iyi gelmiş gibi görünüyor.

Türkiye’de ana akım dışında müzik yapıyorsunuz. Bir müzisyen olarak ne gibi durumlar ile karşılaştınız ya da karşılaşıyorsunuz?

İnsanların alıştığı tarzlarda ve popüler tarzlarda yapılan müziğin tabi ki artıları ve avantajları var. Tür alternatifleştikçe ilgi duyan kişilerin sayısı azalabiliyor. Ancak ülkemizde de dünyada da artık alternatif müzik de bir nevi ana akım olmaya başladı. En azından dinleyicilerin algısı ve kabulü genişledi diye düşünüyorum. Bu şarkıları seneler önce dinlettiğimde ‘çok fazla’ alternatif bulunuyorlardı. Şimdi dinleyenler ‘ne güzel işte alternatif’ diyorlar. Sanırım alternatif olma ile ilgili olumsuzlukları, başından beri, senelerce yaşadıktan sonra artık geride bıraktım.

Peki ana akım dışında müzik yapmanın avantajları var mıdır? Varsa nelerdir?

Alternatif müzik, çok büyük çoğunlukla, satın alınmış eserlerle değil, kişilerin kendi özgün çalışmalarıyla oluşan bir yol. En büyük avantajı zaten kendi ifadelerinle kendin olabilmek.

Günümüzde sosyal medya büyük bir etken. Özellikle de bağımsız müzik yapanlar için. Siz de bu durum nasıl oluyor?

Katılıyorum. Yaptığımız işi dinleyiciyle paylaşmada sosyal medya belki de en önemli araç. Ben şahsi hesap olarak instagram’ı kullanıyorum. Ayrıca ekip arkadaşlarım tarafından yönetilen diğer sosyal medya hesaplarımız var. Konser duyurularımızı yapmak ve yeni çıkan projelerimizi tanıtmak için en ön planda kullandığımız ortamlar YouTube, instagram, facebook gibi sosyal medya paylaşım platformları.

Gelecek planlarınız neler?

Geçtiğimiz sene kendi yapım şirketim Soley Yapım’ı  kurdum ve yapımcılığa başladım. Dijital müzik yayıncılığı etiketimiz Soley Tunes’u oluşturdum ve bu etiket altında tüm dijitalde yayın yapmaya başladık. Bu yolda pek çok hayalim var. Şu an kendim dışında iki sanatçım daha var şirkette: Duygu ve Mert Canka. İkisi de eser sahibi müzisyenler; kendi şarkılarını yazıyorlar ki bu çok değerli. Bu iki isme ve bana ait pek çok proje yayınlamak niyetindeyim. Soley Tunes’ dan, her ay bir proje yayınlıyor olacağız. Bunun dışında bir süre yurt dışında yaşamak ve çocuk sahibi olmak da gelecek planlarım arasında. 

Son olarak sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim. Sizin eklemek istediğiniz bir şeyler varsa söyleyebilirsiniz.

Röportaj için çok teşekkürler. Sizlere de yolunuzda başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Emeğinize sağlık. Sevgiler.

Comments are closed.