“Benim adım Liam Gallagher”

Portre|

“İnsanlara bazen karşılarında kim olduğunu hatırlatman gerekiyor. Benim adım Liam Gallagher. Dostum şu an karşında bir rock star var.” Kendisi için bu sözleri sarf eden birini ciddiye almazsınız. Ama konu Liam Gallagher olunca iş değişir.

Bugün onun kırk beşinci doğum günü. Mick Jagger için “Yüz yaşına kadar dans edebilir ama yüz yaşındaki insan rock star olamaz, sadece dinozor olabilir.” diyen adam da artık bir rock star için fazla yaşlı olmaya doğru gidiyor. Buna karşın önümüzdeki ay çıkacak debut solo albümü As You Were‘den gelen ilk üç şarkı bize henüz Liam Gallagher’ın bundan yirmi yıl önceki vokal formunu kaybetmediğini fısıldıyor. 30 Mayıs akşamı solo kariyerinin ilk Manchester konserini izledim. Gerçekten oradaydı. Küfürbaz, ukala, lider ve sahnede nasıl durması gerektiğini bir müzisyen. Liam Gallagher gerçekten oradaydı.

30 Mayıs gecesindeki Liam’ın dünya ile selamlaşması çeyrek asır önceye dayanıyor. İşçi sınıfı kenti Manchester’da 1990’ların ilk çeyreği geri kalan tüm Britanya’da da olduğu gibi pek umutlu başlamadı. Konuşulmayan ama bilinen bir umutsuzluk hakimdi. Ken Loach’a göre bu umutsuzluk hiçbir zaman ortadan kalkmadı ama kimileri kendi dünyasını renklendirmeyi başardı. Tıpkı Oasis gibi. Tıpkı Blur, Pulp, Radiohead, Stone Roses, Charlatans ve dönemin öne çıkan diğer onlarca müzik grupları gibi. Kendilerine renkli dünya yarattı bu çocuklar.

Oasis 1991 ve 2009 yılları arasında yaşadı ve bitti. Şu an herkes geri dönecekleri günü bekliyor. Belki. Neden olmasın? Grubun yarısı Noel Gallagher şu sıralar isteksiz ve daha önemlisi geri dönüş için teklif edilen final ücret elli milyon sterlini yeterli bulmadı. Oasis’in diğer yüzde ellisi Liam Gallagher ise grubun geri dönmesi için her şeyi yaptı. Son birkaç yıl, özellikle Noel’in 2009 yılında gruptan ayrıldığını ve solo kariyere başlayacağını açıklamasının ardından kurduğu ve iki albüm çıkardığı Beady Eye ile tutunamayınca tüm enerjisini kardeşi Noel’e basın yoluyla mesaj göndermeye ayırdı. Yine de olmadı. Şimdilik. Oasis şu sıralar yok. Ama Liam Gallagher var. Oasis 1990’ların ortalarında ilk iki albümüyle olağanüstü bir çıkış yaptı, sonraysa adım adım çöküşe doğru gitti. Fakat Liam Gallagher başarısız dönemlerinin ardından bile ayağa kalkmasını bildi.

Üçüncü kez geliyorum ve beni yine yıkamayacaklar” diyor son röportajlarından birinde Liam Gallagher. Warner Bros Records aracılığıyla 6 Ekim günü yayımlanacak solo uzunçaları As You Were‘den bahsediyor. Oasis’te şarkıları Noel yazdı. Beady Eye’da her şeye dört kişilik bir ekiple birlikte imza attı. Artık tamamen kendi başına. İlk kez şarkıların tüm kontrolü sadece Liam’da. Wall of Glass gibi harika bir şarkıyla tanıttı albümünü. Ardından ses veren Chinatown ve For What It’s Worth ile ne denli ciddi olduğunu tekrar hatırlattı. Son dört ayını Birleşik Krallık, Japonya, ABD ve Kıta Avrupası’nda sahne alarak geçirdi. Liam Gallagher geri dönüşünü adım adım gerçekleştiriyor.

Oasis efsanesinin yaratıcılarından biriyle karşı karşıyayız. Bugün Liam’ın kırk beşinci doğru günü ve artık onun bir efsane olduğu gerçeğini kavgalı olduğu kardeşi Noel bile kabul ediyor. Yerli yersiz küfürleri, aşırı özgüveni ve John Lennon’ın ruhunu taşıdığını iddia etmesi onu bir parodiye dönüştürmüyor değil, ama o bundan bile keyif alıyor. Sahnenin bir oyun olduğunun farkında ve rock starlık rolünü şüpheye yer bırakmayacak ölçüde başarıyla taşıyor. Onun sözleriyle de bu böyle. “Dostum şu an karşında bir rock star var.” 

Comments are closed.