Blonde Redhead bir gezegen adıdır

Konser|

Erken dönem 90’lar alternatif müziğinin önemli temsilcileri arasında bulunur Blonde Readhead. Geniş zaman vurgusunun tam yeriydi, çünkü Blonde Redhead’in 90’lar üyeliği geçici bir heves olmadı hiçbir dönem.

Vokaldeki Kazu Makino ile kadronun diğer üyeleri Simon Pace ve Amedeo Pace kardeşler hemen hemen tüm kariyerleri boyunca daima birtakım deneysel adımlar attılar çünkü. Art rock kulvarından seslerle çıkış aldıkları günlerin o siyaha yakın gri tonlarını da, Duvar yıkıldıktan sonra dünya başkenti olduğu büyüsüne iyiden iyiye kapılan kendini beğenmiş New York’un arka sokaklarındaki safi indie eksenli yeraltı kültürünü de terk etmediler. 

Çarşamba akşamı onları Babylon Bomonti sahnesinde izlerken en çok bunları düşündüm. Kazu Makino daha önce belki de yüzlerce kez söylediği şarkılara hala kendini kaptırabiliyordu. Güçlü sound’u takip eden ışıkların amacı kesinlikle bir şeyleri aydınlatmak değildi. Geçen yıl bu zamanlar son albüm Barragan’ın yoğunluğunda Hayal Kahvesi’nde gerçekleşen performanslarının üzerinden sanki tek bir saniye bile geçmemiş gibiydi. ‘Doll Is Mine’dan ‘Messenger’a, ‘23’den ‘Bipolar’a kadar külliyatın neredeyse tüm farklı bölümlerine uğradılar ve sahneye odaklanmak yerine sohbet etmeyi tercih eden bir kısım dinleyici kitlesine rağmen etkileyici bir konser yaşattılar. Kitlenin hakkını yemeyelim, ‘Dripping’ çalarken gürültü kesilmişti.

 İlk uzunçalarını bundan yirmi sene evvel yayımlamış bir topluluğun kendini var eden sekansları hiç unutmaması, zaman içerisinde gelen değişim baskılarına direnmesi eşine az rastlanır bir durum. Kimi müzik grupları için ilk kıvılcımı korumak devrimlerin en büyüğüdür. İşte Blonde Redhead onlardan biri.  Garanti Caz Yeşili kapsamında 15 ve 16 Aralık’ta üst üste imza attıkları iki konser boyunca bunu gözlerimizin önünde bir defa daha kanıtladılar. Sadece kendilerine ait bir gezegen yarattılar Babylon’da o iki akşam. Birkaç saat boyunca yaşadığımız, atmosferinde nefes aldığımız yer tam olarak orasıydı.

Comments are closed.