“Bu bir yolculuktu”

Röportaj|

Modern folk rock tavrının etkin temsilcilerinden José González dün akşam Salon İKSV’de kapalı gişe bir konsere imza attı. Sahne bu akşam bir kez daha tekrarlanacak. González ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimiz ise hemen aşağıda.

İstanbul’dan selamlar José. Senin için 2017 nasıl geçti?

Harika! Bir bebeğimiz oldu. (Gülüyor)

Gerçekten harikaymış. Tebrikler! Profesyonel müzik kariyerinde neredeyse yirmi beş yılı geride bıraktın. Geriye dönüp baktığında tüm o süreci nasıl değerlendirirsin?

Bu bir yolculuktu. Müzik yıllarca benim ana hobimdi ancak aniden tüm kayıtlarım popüler olmaya başladığında biyokimyadan tam zamanlı müzisyen olmaya geçiş yaptım. Geçmişte çeşitli gruplarda çaldım. Punk, hardcore, indie rock, folk rock dahil farklı tarzlarda yer aldım. Solo kariyerime ilk başladığımda Latin Amerikan folk ve klasik müzikten ilham alan biri olarak şu anda artık kendi stilimin bahçesine sahibim diyebilirim.

Biraz bahsettin. Profesyonel müzik kariyerinden önce biyokimya üzerine çalışıyordun. Bir daha o çalışmalara dönmeyi düşünüyor musun?

Asla. (Gülüyor) Bilim alanında yaşanmakta olan tüm gelişmelerden dolayı heyecan duyuyorum, ama uzaktaki bir gözlemci olmak benim için tamamdır.

Junip ile farklı albümler üzerine çalıştın. Bir müzisyen, şarkı sözü yazarı olarak gelişimini nasıl görüyorsun?

Junip’te şarkıları hep birlikte yazdık, hep birlikte oluşturduk. Birbirinden fark enstrümanlar çaldım ve tüm süreç sadece gitar çalmak ve vokalde yer almak değildi. Tüm ekip arkadaşlarımdan ve özellikle bir sound ortaya çıkarırken anolog becerilere sahip prodüktörümüz Don Alsterberg’ten çok şey öğrendim.

Film endüstrisiyle iyi bir bağın olduğunu biliyorum. Sence müzik ve film arasında nasıl bir bağ var ve bu süreç senin için ne ifade ediyor?

İyi yerleştirilmiş bir melodi ya da şarkı sahneyi yükseltebiliyor ve duyguları provoke edebiliyor. Bu yön diğer sanat formalarının tümünden daha baskın sinemada. Bu şekilde duygularımıza şekil verebiliyoruz.

İstanbul’da izleyeceğiz seni. Şehir ve konserler hakkında fikirlerin neler?

Çok güzel deneyimlerim var orada. Yeniden şehre adım atmak ve sahne almak için sabırsızlanıyorum. Solo kayıtlarımla bir konsere çıkmamın üzerinden epey zaman geçti. Umarım kalabalık bu formatı, sadece gitar ve benden oluşan bu seti duymaktan mutlu olur. İstanbul görmekten keyif aldığım harika bir şehir.  

Son soru: Yeni kayıtlar üzerine çalışmalar başlayacak mı?

Yavaş yavaş dördüncü albüm üzerine çalışıyorum. Fakat şu sıralar geçen yıl turladığımız orkestra ile birlikte bir canlı kayıt albüm hazırlığındayım.

Fotoğraflare: Malin Johansson 

Comments are closed.