Bülent Ortaçgil’den 50. sanat yılında yeni albüm geliyor

Yeni Sesler|

Bülent Ortaçgil, ellinci sanat yılına atfen ilk ve yeni şarkılarından oluşan Elli Buçuk isimli ikili çalışmasını yayımladı. İlk albümde yer alan ve Ortaçgil imzasını taşıyan yeni beş şarkı tüm fiziki ve dijital formatlarda dinleyicisiyle buluşuyor.

Elli, Hangisi Hayat, Göründüğü Gibi, Olmuyor Blues ve Ak Kuşlar Kara Kuşlar isimli parçalar klasik Ortaçgil müziği formunda sevenlerini selamlıyor. Çalışmadaki dört şarkı yeni. Sadece 1986 tarihli Ak Kuşlar Kara Kuşlar bu proje için yeniden kaydedildi.

Çalışmanın sürprizi ise Elli isimli yeni beş şarkının yanında meraklısı ve arşivciler için yer alan Buçuk isimli diğer albüm. Bülent Ortaçgil’in TRT İzmir Radyosu’nda Ümit Tunçağ tarafından 1969 yılında kaydedilen şarkıları bu albümde yer alıyor. Genç Ortaçgil’in sesinden duyduğumuz Anlamsız, Yüzünü Dökme Küçük Kız, Niçin, Kapılar-Yollar, Çukurdaki İnsan, Kim Bilir O An Geldi, En İyisi, Balloons, ve Şık Latife, sanatçının geçmişine bir selam duruşu.

Bülent Ortaçgil ayrıca bu yıl Elli Buçuk albümü ve bağıntılı pek çok etkinlik ile sanat hayatının ellinci yılını kutluyor. Ortaçgil, bu ay başlayacağı konserlere ve yıl sonuna dek devam edecek etkinliklere imza atacak. Küratörlüğü grafik sanatçısı Emre Senan tarafından yapılan sergi ve etkinlikler çok yakında sanatçının ve Ada Müzik’in hesaplarından duyurulacak.

Albümdeki şarkıların tüm söz, müzik, akustik gitar ve vokalleri Ortaçgil imzasını taşıyor.  Ortaçgil’e her zaman olduğu gibi Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden Baki Duyarlar (piyano, klavyeler), Cem Aksel (davul), Erdal Aksoy (kontrabas), Barlas Tan Özemek (elektrik gitar), Erkan Oğur (elektrik gitar- Oğur sazı: Ak Kuşlar Kara Kuşlar), Akın Eldes (elektrik gitar: Olmuyor Blues) eşlik ediyor.

Tarafımıza ulaşan basın bülteninde Bülent Ortaçgil kendi ağzından bu albüm sürecini anlatıyor. Ortaçgil’in açıklamasını tam metin düzeninde olduğu gibi paylaşıyoruz:

“Baştan ‘buçuk’ ekini düşünmemiştik. Nerde ve nasıl yayınlanacağını bilmediğimiz bir kayıttı o! Ne var ki bu 50 yıl anmasında arşivciler, sıkı takipçiler ve meraklılar için bir belge bırakmak istedim. (Teşekkürler Ümit Tunçağ). Elinizdeki kayıt bir 19. yaş anısıdır, öyle dinlenmesini ve çok da ciddiye alınmamasını isterim doğrusu. ‘50’ ise 10 yıllık aradan sonra oluşan şarkıları içeriyor. Biri dışında! Şarkılar tam istediğimiz gibi olan Hayyam Stüdyosu’nda donanımlı isimler tarafından (Sinan ve Ceylan’a teşekkürler) geniş ve konforlu bir ortamda çoğu canlı olarak kaydedildi. ‘50’de aklıma gelen şarkı isimlerinden bir metin oluşturma düşüncesi beni ve arkadaşlarımı öyle bir havaya soktu ki yarım kalmış öteki şarkıları bile stüdyoda bitirip, çalıştık. Hatta ‘tereciye tere satmak’ anlamına gelen ‘blues’u bile kaydetmeye cesaret ettik. (Akın Eldes’e dikkat!) ‘Ak Kuşlar Kara Kuşlar’ 1986 yılında Çekirdek’te yapılmıştı ancak daha iyi şartlarda ve yeniden duymak istedim. Bu amaçla Erkan Oğur’un çaldığı kısmı, Ertan Keser’le birlikte portatif kayıt cihazı ile Gümüşlük’te sevgili Erkan’ın evinde kaydettik. Yardımcı olan, emeği geçen tüm arkadaşlara, yıllardır konserlerimde bana eşlik eden ancak ilk kez kayıt yaptığımız müzisyen kardeşlerim Baki, Cem, Erdal ve Barlas’a çok teşekkür ederim. Sonuçtan memnunum, memnununuz.”

Ortaçgil son olarak takvimler 2010 yılını gösterirken Sen isimli bir stüdyo albüm servis etmişti. Bir başka deyişle Elli Buçuk, sanatçının tam on iki yıllık aradan sonra yayımladığı ilk stüdyo albüm olma özelliğini taşıyor. 

Comments are closed.