“Bunun hakkında konuşmak istemiyorum”

Röportaj|

7-Odds Atinalı garage-psychedelic punk grubu. İlk EP’lerini 2015’te People Wanna See adıyla yayımladılar. Ardından üç yıl sonra röportajda konuştuğumuz What Are The Odds albümünü yayımladılar. Bana sorarsanız şarkılar yaşamın deneyimleri ve aslında konuşmaktan çok harekete geçebilmekle ilgili. Bu konuda 7-Odds da bana hak verdi. 24 Kasım Cumartesi akşamı kendinizi Kadıköy’de bulabilirsiniz çünkü 7-Odds yeni albümüyle felaket yaratmaya Kadıköy Woodstock’a geliyor.  Felaket kelimesindeki ısrarımı ise linklere tıkladığınızda anlamış bulunacaksınız. Röportajımıza ise en yaratıcı soruyla başlıyorum. (Röportaj: Kırçiçeği Aydoğan)

Grup kurma fikri nasıl ortaya çıktı ve nasıl bir araya geldiniz?

 Grup kurma fikri bass gitaristimiz Nick’in aklında başladı eski arkadaşlarıysa bunu farkına varmasına yardımcı oldu. Geçen beş yılda line-uptaki bazı değişikliklerden ve eklemelerden sonra bu halini kalıcılaştırdı.

Üç yıl sonra albüm çıkarmak nasıl hissettirdi ve bu iki albüm arasındaki zamanda bir şeyler değişti mi?

 Yunanistan’daki ekonomik / sosyal durumu ve her insanın hayatındaki kişisel değişimleri düşünürsek ilk uzunçalarımızı bu dönem çıkardığımız için harika hissediyoruz! Bazı şeyler iki albüm arasında değişti. Stüdyo içinde ve dışında daha deneyimli, kendi soundumuz ve grup amaçlarımız için daha istekli hale geldik. Ayrıca her şeyi kendimiz yapmak zorunda kaldık ve bizi daha da güçlendiren zorluklarla karşılaştık.

What are the Odds’ı dinlerken sıra Don’t Wanna Talk About It’e geldi. Sözlere göz atarken odaklanamadım ve kalkıp dans etmek istedim. Bence bu albüm biraz da böyle. Üstüne gerçekten konuşulması gerekmiyor, hissetmek gerekiyor. Yine de insanlık olarak yaptığımız bu aradaki ‘enerjiyi ya da konuşulmayanları’ açılmak oluyor ve sonucunda yaratımın kıvılcımını bir şekilde yakıyor. Ben de grubu biraz açıklamanızı istiyorum. Aynı zamanda üretime giren ilk şarkının hangisi olduğunu ve konuşulmayanların bunun üstünde ne kadar etkisi olduğunu merak ediyorum.

Tam olarak belirttiğin gibi: Kelimeler yaratımın önüne geçmek zorunda değil. Tam tersine hisler insanı ele geçirmeli ve işi yürütmeli. Bizim tercih ettiğimiz besteleme yolu bu. Bu yüzden yeni bir dinleyiciye sözlü olarak açıklanacak çok bir şey yok. Bu sadece 7-Odds için değil, sanat için de geçerli. Bir sanat eseriyle iletişime geçtiğinde genellikle sana dokunduğunu ilk anda hissedersin, sonrasında sıra onu beğenme ya da beğenmeme sebeplerinin analizine gelir. Neredeyse tüm şarkılarımız bu şekilde başlıyor. Bir fikir prova esnasında ortaya atılır, biz onun kendisi için konuşmasına ve kendi kendine akmasına izin veririz, nereye gittiğini izleriz. Bir parçanın yazım aşamasındaki tartışma tabii ki o yaratımın büyük bir parçası. Fakat en önemlisi onun bizim içimizde oluşması.

Albümdeki 5-0 Number şarkısındaki 5 ve 0 tam olarak nedir?

Söz konusu şarkı içe kapanık bir dönem geçiren paranoyak bir adamın ve o adamın kafasında dönen 5 ve 0 sayıları hakkında.

Şarkılarınız İngilizce, ama ben çok net bir şekilde şarkılarınızdaki Yunan tınılarını da hissettim. Kendi dilinizde albüm ya da şarkı çıkarma isteğiniz var mı?

Bu noktada kendi dilimizde şarkı yazmakla ilgilenmiyoruz. Ama bazılarımız yıllarca Yunan halk müziği içeren veya Yunanca şarkıların olduğu geleneksel projeler ve gruplarla çalıştılar. İçinde büyüdüğün kültürden etkilenmemek kaçınılmaz.

Albümdeki bazı şarkılar soru, daha kirli soundu olan şarkılarsa aynada birinin kendine bağırarak verdiği cevaplar gibi. Fakat son şarkıyla bir sonuca ulaşabiliyoruz. Son şarkı grubun gelecekte yapacağı şarkıların tınılarının bir haberi mi?

 Daha net bir açıklama yapabilir ve etrafımızdaki her şeyin ileriye doğru gittiğini görebiliriz. İnsanlar her zaman cisimlerin ve evrimin iyimser veya kötümser görüşte olmasını iple çeker. Tabii ki bunların hepsi bizden ve grubun ilerleyişinden bahseder.

Kapanış sorusuna geçerken, son şarkıdan ilk şarkıya göndermeli bir atlayış yapmak istiyorum. 24 Kasım güzel bir yıkım yapacaksınız. Yıkımın şahitlerine söylemek istedikleriniz var mı?

Sizi ziyaret ettiğimiz için çok mutluyuz ve eminiz ki bir felaket olacak! Erken gelin ve ayakkabılarınız parçalanana kadar dans edin!

Comments are closed.