BURADA BİR ŞEY ÇOK AMERİKANVARİ

Portre|

Jack White’ın Starkville’e yolunun düştüğü bir günde gözüme çarpmıştı bu yazı. Arkansaslı country müziğin babası Johnny Cash ile Detroitli Jack White’ın her ne kadar kesişen bir noktaları olmasa da, yazıyı paylaşan kişinin şaka ile karışmış iyi niyeti her şeyden daha çok gülümseticiydi.

İronik bir olayın gerçek hayattaki bu yansıması tam olarak 50 yıl önce Starkville, Mississippi’de gerçekleşmişti. Rivayetlere göre birkaç çiçek toplamak için bahçesine girdiği ev sahibi tarafından polise ihbar edilmesiyle beraber kendisini nezarethanede bulmuştu Cash. Ona ilham kaynağı olacak bu olayın uzunca bir süre sonrasında “Starkville City Jail” isimli şarkısı 1969 çıkışlı “At San Quentin” albümünde yerini alacaktı.

Yedi defa farklı yerlerde tutuklanmış birinin sadece bir gecelik macera için şarkı yazmasının ardında geçerli bir sebep olduğunu düşünebiliriz, ancak Cash’in herkesçe bilinen çalkantılı hayatında küçük bir an olarak yerini almış olan bu maceranın, ona beste yaptıracak kadar anlam içerdiği kesin.

Kuşkusuz sistemle ilk zıtlaşması değildi bu. Son da olmayacaktı öldüğü güne kadar. En büyük kızı Rosanne Cash’in her sene Starkville’de Johnny Cash adına düzenlenen Johnny Cash Flower Pickin Festival’de söylediği tek bir cümle hem Cash’in Amerikan müzik tarihi boyunca nasıl bir efsane olarak yerini aldığını, hem de onu sevenlerin nasıl üstatla aynı duyguları paylaşabildiğini gösteriyordu:

“Burada bir şey çok Amerikanvari.”

_

Comments are closed.