“Burjuva punk diye buyurmuştu bir arkadaşımız”

Röportaj|

Can Büyükbaş, Erkin Sağsen ve Basri Hayran üçlüsünden oluşturan Öfkeli Kalabalık geride kalan Temmuz ayında ilk uzunçalarını yayımladı. Ankara çıkışlı ekip ile hem kuruluş aşamalarından bu albüme gelen yolu, hem de bundan sonrasını konuştuk.

Alternatif sahnenin taze ve dinamik gruplarındansınız. Sizinle yeni tanışacak dinleyicileriniz için Öfkeli Kalabalık’ın günümüze dek geçirdiği süreci özetler misiniz?

Can Büyükbaş (Vokal & Gitar): Dünya gaz ve toz bulutuydu. Yağmurlar dinozorlar derken sene 2013 oldu. Benim o dönem Motto isimli bir grubum vardı ve oldukça sıkılmıştım. Gitar çalmayı öğrenmeye çalışırken ilk EP Ben Tek Siz Hepiniz ortaya çıktı. İsminden de anlaşıldığı üzere “tek başıma olmalıyım” gibi bir derdim vardı. Çok geçmeden bunun baya salakça olduğunu fark ettim. O sırada Halil Cengiz Karakuyu sağ olsun yardımcı oldu ve şarkılar kaydetmeye başladık. Sonra o da caydı. Uzun lafın kısası 2013 yazından 2016 başlarına kadar sayısını hiç bilemeyeceğim kadar insan geldi gitti bu projeye. Her seferinde tam “grup olduk iyi gidiyor” derken birileri kaçtı. En sonunda Basri ve Erkin ile oturup konuştuk, “şarkılar var davulcu yok, olsun bir şekilde yaparız” derken bittigitti oluşmaya başladı. Can Sürmen de sağ olsun bu albüm için davulda bize eşlik edince albümü çıkardık.

Kayıtlarınızdaki içten ve dobra şarkı sözleri oldukça dikkat çekici. Müziğinizdeki tavrı nasıl tanımlarsınız?

Can: Burjuva Punk diye buyurmuştu bir arkadaşımız, bizim de hoşumuza gitti öyle tanımladık. Her ne kadar çoğu insan kassa da içimizde o kıroluğun var olduğu kesin. Dobralık konusunu bilemeyeceğim ama içten olması ister istemez geliyor çünkü yaşadıklarımı veya gözlemlerimi aktarmaya çalışıyorum.

Ankara çıkışlı olmanız soundunuzu nasıl şekillendiriyor?

Basri Hayran (Bass Gitar): Sound’a pek bir etkisi olmuyor aslında. Sadece daha iyi müzisyen olmaya zorluyor şehir seni. Çünkü dikkat dağıtacak pek bir şey yok.

İki EP ve üç single çalışmasının ardından geride kalan yılın Temmuz ayında #bittigitti adlı ilk uzunçalarınızı servis ettiniz. Kayıt süreci nasıl ilerledi?

Can: Baya eğlenceli ilerledi. Özgür Aksüyek’in Dut Yapım adlı stüdyosunda çok keyifli bir hafta geçirdik. Son Feci Bisiklet ve Alarganın da davulcusu Can Sürmen sağ olsun davulları o kaydetti. Adama ayıp olmasın diye davul partlarında ciddiyetimizi koruduk. Sonrasında paso goygoy…

Hangi müzisyenlerden ve janrlardan ilham alıyorsunuz?

Erkin Sağsen (Gitar & Geri Vokal): Ben solo gitarist olduğum için genelde gitaristlere odaklanıyorum. Jimmy Hendrix, Jimmy Page gibi. Janr olarak çok çeşitli müzik dinlemeye çalışıyorum ve neredeyse hepsinden ilham alıyorum diyebilirim.  Hepsini saymak zor olur şimdi.

Türkiye’deki alternatif müzik piyasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendinizi piyasada nasıl konumluyorsunuz?

Erkin: Çok gerekli bir akım olarak görüyorum. İnsanların farklı şeyler duymaya ihtiyacı var bence. Aynı şarkılar, aynı sözler sıktı bunalttı piyasayı. Biz tabii bu akım içerisinde miyiz, değil miyiz pek bilmiyorum ama sıradanlaşmış rock müziğe bir alternatif olduğumuz aşikar herhalde.

Türkiye’de alternatif sahneden kendinize yakın bulduğunuz ve yakından takip ettiğiniz oluşumlar var mı?

Can: Son Feci Bisiklet, Büyük Ev Ablukada, Jakuzi… Bir ton grup var neredeyse hepsini çok seviyorum.

Yakın zamanda sizi canlı izleyebileceğimiz bir etkinlik olacak mı?

Basri: En yakın 25 Şubat Cumartesi akşamı Peyote Nevizade konserimiz var.

Son olarak 2017 için planlarınız neler? Ufukta yeni bir EP veya albüm var mı?

Can: Henüz duyurmamıştık ama buradan açıklamış olalım. Yeni EP yolda, kayıtlar bitti bitecek.

Comments are closed.