“Büyülü bir his, büyülü bir an”

Röportaj|

Dijital platformlarda yayımlanan Olmazlara İnat şarkısıyla büyük etki yaratan Berkay Altunyay, yeni şarkısını Kurtulsam‘ı Sony Music Türkiye aracılığıyla paylaştı. Genç müzisyenle kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle merhaba. Şu sıralar ülke içinde konserleriniz devam ediyor. Birçok farklı şehirde sahne alıyorsunuz. Nasıl gidiyor şu ana dek?

Şu ana dek sahnelerimizin gayet güzel ve keyifli gittiğini söyleyebilirim. Gün geçtikçe, sahne yaptıkça deneyim edindiğimi ve bu edindiğim deneyimlerim bir sonraki sahneye iyi bir şekilde yansıdığını fark edebiliyorum. Hala o ilk heyecanları atlatmış değilim ama aslında bunu hiç kaybetmemek gerekiyor galiba.

 

Açılış sorusuna bir pencere daha açmak isterim. Bir müzisyen bir şarkıyı yazarken, var ederken, ilk notaları bir yerlere kaydederken tek başına oluyor. Ancak o şarkıyı daha sonra yüzlerce ve binlerce insanın bulunduğu bir konserde söylüyor. Binlerce insan o şarkıyı ezbere söylüyor, hayatını o şarkıyla paylaşıyor. Şarkının bu büyülü yolculuğu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bunu size kelimelerle tarif edebilmem imkansız ama evimde, odamda yaptığım, yazdığım, söylediğim şarkıları, sahnede o insanlardan hep bir ağızdan duymak gerçekten büyülü bir his, büyülü bir an. Bir başka noktada ise benim kendi dinlediğim ve gözlemlediğim kadarıyla bir şarkı insanın içindeki bir hisse, aklındaki bir düşünceye ya da bir anısına dokunduğu zaman o insan için daha anlaşılabilir, daha anlamlı ya da değerli oluyor. Bu noktada insanların o en içlerine dokunabilmek benim için çok özel.

Dijital platformlardaki dinlenme sayılarınız oldukça yüksek. Bu elbette sizin için çok güzel bir his olsa gerek. Tebrik ediyorum. Ancak bu konuda farklı bir açıdan bakarak sorumu sormak isterim. Bir önceki şarkınızın elde ettiği yüksek dinlenme oranları yayımlayacağınız diğer şarkınızın kaydı ya da oluşumu sürecinde size bir baskı yapıyor mu? Sizce dijital müzik platformlarındaki dinlenme sayıları bir müziğin, şarkının var olma sürecinde ne denli etkili?

Bunun etkili olmadığını söylemek gerçekten yalan söylemek olur. Ama bu hissi ya da baskıyı olabildiğince üretimimden uzak tutmaya çalışıyorum. İnsanların beklentisini karşılamak iyi bir tercih olabilir fakat ben kendi sevdiğim, kendi dinleyeceğim müzikler yapmaya çalışarak, aslında insanların beklentisini karşılamak yerine insanlarda beklenti yaratmayı yeğlerim.

 

 

Yeni şarkınız Kurtulsam kısa süre önce yayımlandı. Şarkının oluşum süreci nasıl gerçekleşti?

Aslında bugün dinleyiciye kavuşturduğumuz şarkıları en az altı ay, bir sene önce bestesini bitirdiğim şarkılar oluyor. Kurtulsam’ın da keza bu şekilde çok daha önceden bestesini bitirmiştim. Hemen hemen her gece olduğu gibi kısa kısa bir şeyler çıkartmaya yazmaya çalışırken bir saat içerisinde bütün şarkı bitmişti diyebilirim. Aslında bence güzel iş en başta yapım aşamasında belli oluyor. Mesela son zamanlardaki başarısını çoğumuzun gördüğü Olmazlara İnat gibi. O da aynı şekilde bir saat içerisinde tamamlanmış bir şarkıydı. Çünkü dediğim gibi yapım aşaması gerçekten akıp gidiyor tıkır tıkır ilerliyor ise, o iş gerçekten güzel oluyor.

Kurtulsam için hangi müzisyenlerle birlikte çalıştınız? Bir de şarkı için hazırlanan klip söz konusu. Video için kimlerle mesai harcadınız?

Kurtulsam’ın aranjesi Sibourne ekibinden Mert Öksüz ve Ege Alp Soysal’a ait. Gitarların da bir kısmında Berke Biricik var. Klip için ise Magic Directors ekibiyle çalıştık.

Şarkılarınızın belli bir formu, yapısı, biçimi var mı, yoksa her yeni şarkıda serbest yollara gitmeyi mi tercih ediyorsunuz?

“Her yeni şarkıda serbest yollara gitmeyi tercih etmek” gerçekten en iyi böyle anlatılabilirdi. Tabii ki oyunun belirli kuralları var ama şarkı insanı içine çekebiliyorsa formunun çok bir önemi yok bence.

Henüz yirmi üç yaşındasınız. Gelecek planlarınızda neler olduğunu merak ediyorum.

Her nasıl olursa olsun hayatımın sonuna kadar müziğin içinde olacağıma eminim. Ama önce burada bir şeyler başarıp yurtdışına müzik okumaya gitmek istiyorum. Ses mühendisliği, ses dizaynı üzerine çalışmak, daha çok öğrenmek ve müziğin bilişsel etkisi konusunda araştırmalar yapmak gibi bir düşüncem var devamında yaşım ilerlerdikçe müziğin daha yapım aşamasında faaliyet göstereceğim gibi bir düşünce var içimde.

Son olarak “Benim için olmazsa olmazdır. Bana yeni bir dünyanın kapısını açmıştır” dediğiniz bir albüm var mı? Varsa hangisi?

Bu gerçekten kaçış bir cevap gibi olacak ama küçüklüğümden beri hiç şu albümü deli gibi dinledim şu albümü deli gibi severim gibi bir şeyim olmadı. Hep çok farklı tarzlarda birbirinden alakasız, karmakarışık tarzlarda müzikler dinledim ve bu hala böyle. Benim için olmazsa olmaz galiba her bir farklı çiçeğin renklerini görmek ya da kokusunu almaya çalışmak.

Comments are closed.