Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü

Zaman Makinası|

Bugün Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü. Osmanlı Ordusu 107 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek bir tarih yazdı.

I. Dünya Savaşının sadece bir cephesi olsa da Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu. 490 bine yakın askerle gelen itilaf devletleri, 300 binden fazla zayiat verdi. Buna karşılık Osmanlı tarafının 315 bin askerinin 250 bini ana yurdunu korurken hayata veda etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’de ölen düşman askerlerinin ailelerine hitaben kaleme aldığı metinden bir bölümü paylaşıyoruz. Tarih 18 Mart 1934.

“Bizim topraklarımızın üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler bizim askerlerimizle birlikte yan yanasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen anneler! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Köp Cialis Receptfritt

Comments are closed.