COLDPLAY’DEN 5 ŞARKI

Video|

İngiliz ekip birkaç hafta içinde yeni stüdyo albümü A Head Full of Dreams’i yayımlayacak. Yılı kapatırken dünyanın en klas topluluklarından biri bize güzel bir hediye sunuyor anlayacağınız. Bunun öncesinde ise ışıl ışıl parlayan Coldplay külliyatından 5 şarkıya dokunalım istedik.

Don’t Panic

İlk albümleri Parachutes hatlarındayız. Onlara koca bir dünyanın kapısı açılmak üzere. Yıl 2000. İlk sırada bu şarkı duyuluyor. Kat edecekleri yolun ilk birkaç yüz metresinde çok hızlılar ve kendilerine güvenleri tam. Hani John Lennon, Elvis için “ondan önce hiç ama hiçbir şey yoktu” der ya, işte Don’t Panic de Coldplay’in miladıydı.


A Rush of Blood to the Head

Zaman sınırı olmadan, albüm farkı gözetmeksizin bir Coldplay gecesi mi planlıyorsunuz? Gitmeniz gereken yerlerden biri de bu anlardır. İlk stüdyo uzunçaların iki yıl sonrasındayız. Albüme de adını veren şarkımız kapanışa yakın ses veriyor ve düşük tempo haliyle başlı başına bir hit oluyor.


Swallowed in the Sea

2005 senesine geldiğimizde Coldplay artık birçok şeyi başarmış, aklındaki zirvelerin neredeyse tümünü yaşamış bir grup hüviyetindedir. Değiştiğini, eski samimi ruhunu piyasa için toprağa gömdüğü konuşulmaya başlanmıştır. Swallowed in the Sea ise tıpkı What If ve Low gibi bu klişe teze karşı direnir. Belki savaşı kazanamaz, ama en azından bunu dener. Az şey mi?


Lost

En başka, belki de en tuhaf Coldplay albümüdür Viva la Vida or Death and All His Friends. Grup bu defa hit denemelerinden uzaklaşmak ister. Bir şarkı içerisinde farklı şarkılara yer açmaya çalışır. Ne kadar denese de işe yaramaz. Albüm hem İngiltere’de, hem de Birleşik Devletler’de 2008 yılını liste başı tamamlar. Üç numaradaki Lost da kaydın en iyilerindendir.


O

Sadece piyano ve sadece Chris Martin. Coldplay müziğinin temelini oluşturan en önemli iki etken yani. İşte buradalar. Ghost Stories 2014 senesinde servis edildiğinde herkesin dilinde Magic ve Midnight’daki ambient kulvar vardı. Ne de olsa Coldplay ilk defa bunu deniyordu. Bu toz duman arasında da Oceans gibi, O gibi parçalar pek dikkat çekmedi. Açığı kapatalım ve sizi şöyle alalım:

Comments are closed.