Coolio 59 yaşında hayata veda etti

Zaman Makinası|

1995 çıkışlı hit parçası Gangsta’s Paradise ile tanınan Grammy ödüllü rap temsilcisi ve aktör Coolio hayatını kaybetti. Müzisyen elli dokuz yaşındaydı.

Rapçinin menajeri Jarel Posey, yaptığı açıklamada Coolio’nun 28 Eylül ’22 tarihinde akşam beş civarında öldüğünü söyleyerek haberi doğruladı.

Coolio, ’90’larda Los Angeles rap sahnesinde öne çıktı ve büyük çıkışını, Michelle Pfeiffer’ın oynadığı 1995 filmi Dangerous Minds için Gangsta’s Paradise şarkısını kaydettiği zaman gerçekleştirdi. Gangsta’s Paradise kısa sürede tüm zamanların en popüler şarkılarından biri haline geldi, üç hafta boyunca müzik listelerinin zirvesinde kaldı. 1996 senesinde Gangsta’s Paradise şarkısı Grammy Awards’ta yılın kaydı ve en iyi solo rap performansı dallarında aday gösterildi, ikincisini Coolio kazandı.

1 Ağustos ’63 tarihinde Pennsylvania’da doğan Artis Leon Ivey Jr. ya da sahne mahlasıyla Coolio, daha sonra Compton, California’ya taşındı. ’90’ların ortalarında Gangsta’s Paradise’ın başarısından sonra, Coolio ün kazanmaya devam etti ve sonunda Aw Here It Goes albümünü kaydetti. Müzüsyen milenyuma kadar şarkı ve albüm üretimini sürdürdü, ancak bu kayıtların seviyesi görece düşük kaldı.

Coolio sonraki dönemde günümüze kadar stüdyo albüm yayımlamaya devam etti. Müzisyen bu yaz döneminde Avrupa’yı turladı ve yüksek tempoda konser takvimini hayata geçirdi. Coolio son olarak 18 Eylül akşamı Chicago’daki Riot Fest’te sahne aldı.

Aynı zamanda yetenekli bir oyuncu olan Coolio, kariyeri boyunca onlarca film ve dizide rol aldı. 1995 tarihli Martin’de konuk oyuncu olarak kendisini canlandıran Coolio’nun film ve dizi çalışmaları arasında Dangerous Minds, Sabrina the Teenage Witch, Batman & Robin, Tyrone, Midnight Mass, Charmed, Star-ving ve Gravity Falls gibi yapımlar bulunuyor.

Comments are closed.