“Daha karanlık ve daha ağır”

Röportaj|

Manchester’dan Everything Everything iki yıl aradan sonra yeni bir albüm yayımladı. Alt rock grubu A Fever Dream adlı bu uzunçalar ile müzikal yönünü genişleteceğinin sinyallerini fazlasıyla veriyor. Geçen hafta onlarla yazılı bir röportaj için sözleşip sorularımızı ilettik. İşte elimize ulaşan cevaplar.

İstanbul’dan selamlar. Son zamanlarda  neler yapıyorsunuz? Gününüz nasıl geçiyor?

Müzik yazarak!

Everything Everything on yılı geride bıraktı ve şu ana dek dört albüm çıkardı. Grup olarak müzikal gelişimizini nasıl değerlendirirsiniz?

Başlangıçtan beri adım adım yükselen bir form bu. Bu yüzden müzik sahnesinde yerimizi sağlamlaştırdığımızı hissediyoruz. Hayatta kaldığımız için gururluyuz ve kendimizi şanslı olmanın ötesinde ayrıcalıklı hissediyoruz.

A Fever Dream dört numaralı ve en yeni albümünüz. Şimdiden pek çok yerde övgü dolu sözlere layık görüldü. Bu geri dönüşlerle ilgili fikriniz nedir?

Bu reaksiyonu görmek harika. Hayranlarımızın yeni albümümüzü beğenmesinden ve bu albümün bize yeni hayranlar kazandırmasından dolayı gerçekten çok memnunuz.

Biz de A Fever Dream için sizi kutlarız. Albümün tüm aşamalarını düşününce neler hissediyorsunuz?

Albüm süresince hayata geçirdiğimiz her şeyden gurur duyuyoruz. Bu şarkıları hem bu yıl, hem de önümüzdeki yıllarda canlı olarak çalmak konusunda çok istekliyiz.

A Fever Dream‘in bir önceki albümünüz Get to Heaven‘dan en büyük farkı nedir?

AFD (A Fever Dream’i kastediyor) daha duyarlı bir albüm. Müzikal olarak daha karanlık ve daha ağır. Tüm bunlara daha fazla electronic etkileşimler eşlik ediyor.

Indie rock ve electronic sesleri albüm boyunca hissediyoruz. A Fever Dream üzerine çalışırken aklınızda nasıl bir sound fikri vardı?

Önceki çalışmalarımıza göre soundun daha fazla özgür olmasını istedik. Erken dönem Warp Records işlerini ve 90’ların gitar gruplarını dinledik.

Albümün ön yüzünün özel bir hikayesi var mı? Bu kesinlikle önceki albüm görsellerinizden farklı bir yerde?

Ön yüzün kabus gibi ama diğer yandan da güzel görünmesini istedik. Tüm herkesin bir araya gelerek beraber kafayı bulmasıyla ilgili fikir. Bu ayrı ülke ve toplumlara dair bir metafordu. Kapağın hazırlık aşamasında oldukça yetenekli insanlarla birlikte çalıştığımızı belirtelim.

Albüm sonrası turne kapsamında konserlere başladınız. Şimdiye kadar nasıl gidiyor sahne?

Bir süredir büyük bir turnenin içinde değiliz. Oldukça kolay ve keyifli.

Comments are closed.