“Daha üst bir başlık olarak yaşamın üretimiyle ilgileniyoruz”

Röportaj|

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ni mesken edinen ve şehrin ilk özel sanat mekânı olma özelliğini taşıyan İmalat-Hane’nin kapıları Açık Mekân 3 başlıklı sergiyle 8 Ocak günü sanatseverlere açıldı. Ben de açılışta oradaydım ve mekanın kurucu direktörü Bora Gürarda ve sanat danışmanı Murat Alat ile röportaj gerçekleştirdim.

Öncelikle merhaba. Böyle bir mekân projesini hayata geçirme planı nasıl başladı?

Bora Gürarda: Üniversitede okurken sanata ilgim gittikçe artıyordu ve sanat derslerini giderek daha fazla almaya başlıyordum. Değişim öğrencisi olarak gittiğim Paris’te de bu eğilim artarak devam etti. Sanatçılarla tanışmak atölyelerine gitmek hayatımın bir parçası haline geldi. Covid yüzünden Türkiye’ye döndüğümde ailemin yaşadığı şehirde imkanlarımız doğrultusunda bir mekân açmak ve sanatçılarla çalışmak istediğime emindim. Bu hayalimi gerçekleştirmek için insanlarla tanışmaya, onlara sorular sormaya başladım bu sürecin sonunda Murat Alat’la tanıştık ve zaten aklımda kabaca bir şekil almış olan İmalat-Hane projesi hayata geçti.

Nil Yalter // Exile is a hard job – 2015

Lokasyon seçimi olarak bir sanayi bölgesini seçmenizin spesifik bir sebebi var mı?

Murat Alat & Bora Gürarda: Aslında ilk olarak pratik sebepler bizi sanayi bölgesine itti. Sanayi bölgesinde bir mülkümüz vardı bu yapıyı sanata tahsis etmek asıl ciddi yatırımımız oldu. Öte yandan sanayi bölgeleri hem sundukları mekanların hacimleri ve mimarileri bakımından hem de üretim olanaklarına olan yakınlıkları bakımından sanatçılar için hep çekici yerler olmuşlardır. Biz üretimin sanat ve endüstri olarak ikiye ayrıldığını düşünmüyoruz. Daha üst bir başlık olarak yaşamın üretimiyle ilgileniyoruz ve sanayi bölgesinde birbirlerinden ayrı olarak düşünmeye alıştığımız sanatı ve endüstriyi bir araya getirip bir yaşam deneyimi sunmaya çalışıyoruz.

İmalat-Hane Bursa’da bulunuyor. Mekânın şehirle, diğer şehirlerle ve insanlarla nasıl bir bağlantısı olacak?

Murat Alat & Bora Gürarda: İmalat-Hane Bursa’da bulunuyor ve önceliği Bursalı’lara sanatla hemhal olabilecekleri bir alan açmak ama elbette çalıştığı sanatçıları veya projelerine dahil edeceği insanları sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın dört bir yanından davet ediyor olacak. Hayalimiz kısa zamanda başka şehirlerden de Bursa’ya gelen insanlar için bir durak oluşturmak hatta Bursa’ya gelmek için bir sebep haline gelmek.

Canan Tolon / Untitled – 2021

İlerleyen süreçte bizi ne gibi sergiler bekliyor? Ne tür eserler bu sergilerde yer alabilecek? Bize biraz bundan da söz eder misiniz?

Murat Alat & Bora Gürarda: Eserleri türlere göre sınıflandırmak yanlış olur. Biz görsel sanatlarla ilgileniyoruz. Bu alandaki güçlü bulduğumuz isimleri davet ettik, davet etmeye devam edeceğiz.

İmalat-Hane’nin sanatçılara ve konuklarına sunduğu alanın özellikleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Murat Alat & Bora Gürarda: İmalat-Hane çok az müdaheleyle galeriye çevrilmiş bir sanayi yapısı. Biri ara kat olmak üzere üç kata yayılmış yaklaşık 700 m2 bir alan. 5 metreye varan tavan yüksekliklerimiz bize hemen hemen her sanat eserini gösterebilmemiz için imkan sunuyor. Ayrıca ofis alanı olarak kullandığımız bölümde amatör bir kütüphanemiz de var. İsteyen koltuklara oturup burada hassasiyetle seçtiğimiz kitaplara göz atabilir kahvelerini içebilirler. Gelen talepler doğrultusunda imalathanede zaman geçirilebilecek alanları da çoğaltabiliriz.

Bora Gürarda ve Bekir Özgür Aybar

http://werbungmarketing.de/_images/ohne/index.html%3Fp=39.html

, Times;”>Sizin için sergi mekânlarının olmazsa olmazları nelerdir?

Murat Alat & Bora Gürarda: Güncel sanat insanlar için sık sık korkutucu soğuk bir hal alabiliyor. Sanat mekanları insanların içeriye girmekten korkmaları gerekmeyen sıcak yerler olmalı ama bu da pek mümkün değil. Türkiye’deki pek çok kurumda bu sorun var. İmalat-Hane de ilk başta soğuk gözükebilir ama biz misafirperver insanlarız. Mekânı sadece sanat görmek için değil, hesapsızca zaman geçirilebilen bir yer olarak da kurgulamaya çalışıyoruz. Tabii bunun için daha çok yolumuz var.

İmalat-Hane’nin yakın dönemdeki ve gelecekteki planları neler?

Murat Alat & Bora Gürarda: Gelecek iki senelik sergi programımız hazır, yakında açıklayacağız. Çok değerli isimlerle sergiler planlıyoruz. Sergilerin yanı sıra sergi turları, sanatçı konuşmaları, sanat atölyeleri, felsefe ve sanat eğitim programları da kurguladık. İzleyiciler bizi takip ederlerse kısa sürede duyurulara başlamış olacağız.

Murat Alat ve Bora Gürarda

Comments are closed.