DANGEROUS 25 YAŞINDA

Zaman Makinası|

Michael Jackson’ın 1991 yılında yayımlanan kariyerinin sekizinci stüdyo albümü Dangerous yirmi beşinci yaşına bastı.

Haziran 1990 – Ekim 1991 tarihleri arasında Los Angeles’ta kaydedilen albüm çıktığı ilk hafta Birleşik Devletler müzik listelerinde zirveye kadar yükselmiş ve üst üste dört hafta listebaşı olmayı sürdürmüştü.

Toplamda on dört şarkının yer aldığı Dangerous‘ın içinden tam dokuz teklik çıktı. Black or White, Jam, Remember the Time, In the Closet, Give in to Me gibi tarihe not düşen Jackson şarkıları bu teklikler arasındaydı.

Ek olarak Jackson, Dangerous kapsamında tıpkı dahamichael-jackson-dangerous-cover önceki Bad ve Thriller albümlerinde olduğu gibi ses getiren video klipler üzerine yoğunlaştı. O dönem Sony’den yapılan açıklamaya göre bu video klipler için toplam elli milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Dangerous, Jackson’ın sırasıyla Off the Wall, Thriller ve Bad albümlerinde birlikte çalıştığı ünlü prodüktör Quincy Jones olmadan çıkardığı ilk büyük albümüydü. Buna karşın uzunçaların yeni nesil R&B ve funk tavrı çok iyi geri dönüşler almayı başardı ve kendinden sonra gelen birçok müzisyen için temel ilham kaynaklarından biri oldu.

Michael Jackson, Dangerous‘tan sonra takvimler 1995’i gösterirken HIStory ve 2001 yılında Invincible adlı iki stüdyo albüm daha servis etti.

Efsanevi müzisyen kariyerindeki uzun arayı sonlandırmak üzereyken, Londra’daki elli konserlik geri dönüş turnesi This Is It‘e günler kala Haziran 2009’da, elli yaşında hayatını kaybetti.

Dangerous‘ın açılış şarkısı Jam‘in Michael Jordan’lı klibini izleyin:

Comments are closed.