Daniil Medvedev bu yaz Wimbledon’da yok

Zaman Makinası|

Rus ve Belaruslu tenisçiler, sezonun üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon’a katılamayacak. Alınan bu şok kararla birlikte erkeklerde dünya bir numarası Daniil Medvedev söz konusu organizasyonda yarışamayacak.

Geçtiğimiz aylarda organizasyon yönetiminden ve İngiltere Spor Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama yapılmış ve Rusya’nın Ukrayna işgaline tenis dünyasının da sessiz kalamayacağı belirtilmişti.

ATP, WTA ve ITF; Rusya ve Belarus vatandaşı sporcuların ülkelerini temsil etmeden, ülkelerinin bayraklarını kullanmadan veya marş çalınmasına izin verilmeden yarışmalarına olanak sağlamıştı. Rus ve Belaruslu sporcular, yalnızca ülkeler adına maçlar oynanan Davis Kupası ve Billie Jean King Kupası’nın dışında bırakılmıştı. Wimbledon, tenis dünyasında Rusya ve Ukrayna vatandaşı sporculara yasak getiren ilk organizasyon oldu.

Bu yılın başında tenis sıralamasında zirveyi Medvedev’e kaptıran Novak Djokovic konu hakkında açıklamalarda bulundu ve Wimbledon’ı eleştirdi. Djokovic şöyle konuştu:

“Savaşı her zaman kınayacağım. Savaşta büyüyen bir çocuk olarak hiçbir zaman savaşı desteklemeyeceğim. Bunun yarattığı duygusal travmanın büyüklüğünü biliyorum. Sırbistan’da 1999 yılında neler olduğunu hepimiz biliyoruz. Balkanlarda son yıllarda bir sürü savaş yaşadık. Ancak Wimbledon’ın bu kararını asla destekleyemiyorum. Bunun saçmalık olduğunu düşünüyorum. Politika sporun içine dahil olduğunda sonuç iyi olmuyor.”

Grand Slam turnuvası Wimbledon, 27 Haziran ’22 tarihinde Londra’da başlayacak. 

Comments are closed.