David Crosby 81 yaşında hayata veda etti

Zaman Makinası|

Byrds ve Crosby, Stills and Nash gibi grupların kurucuları arasında yer alan rock dünyasının kült ismi David Crosby yaşamını kaybetti. Müzisyen seksen bir yaşındaydı.

Sanatçının eşi Jan Dance, Crosby’nin ölümüyle ilgili bir açıklama yayımladı ve şunları belirtti: “Artık yanımızda olmasa da onun insancıllığı ve kibar ruhu bize ilham vermeye devam edecek. Onun mirası, efsanevi müziğiyle yaşamaya devam edecek.”

14 Ağustos ’41 tarihinde Academy Awards sahibi görüntü yönetmeni Floyd Crosby’nin oğlu olarak California’da dünyaya gelen Crosby takvimler 1964’ü gösterirken The Byrds’e katılmıştı.

Crosby ilk solo albümü If I Could Only Remember My Name’i 1971 yılında Grateful Dead ve Jefferson Airplane üyeleri Nash ve Joni Mitchell’in desteğiyle kaydetti. Bu albüm yayımlandığı zaman etki gücünü geniş kitlelere ulaştıramadı, ancak zamanla kültleşti.

Crosby, Stills ve Nash grubu zaman içinde kimi özel tarih dönüşleri ve çevre koruma etkinliklerinde bir araya geldi ve performans sergiledi. Crosby ise solo müzik çalışmalarını hayatının sonuna kadar sürdürdü. Temmuz 2021’de Crosby, son stüdyo albümü olacak For Free’yi çıkardı. Crosby geçen yılın son çeyreğine kadar konserlerini sürdürdü.

 

Comments are closed.