David Prowse hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Star Wars üçlemesinde Darth Vader’ı canlandıran İngiliz aktör David Prowse seksen beş yaşında hayatını kaybetti. Bu üzücü açıklamayı sanatçının menajerlik şirketi duyurdu.

Prowse’un asistanı Thomas Bowington yaptığı açıklamada “Güç onunla olsun, her zaman. Bizim ve dünyanın her yerindeki milyonlarca hayran için gerçekten yürek burkan bir kayıp” sözlerini kullandı.

Prowse’un kariyeri boyunca Doctor Who dizisi ve A Clockwork Orange filmi dahil olmak üzere elliden fazla filmde rol aldığını belirtelim.

1 Temmuz ’35 tarihinde Bristol’de dünyaya gözlerini açan Prowse hayatının erken döneminde halter sporuyla yakından ilgilendi. Vücut geliştirme tutkusu olan sanatçı ’60’larda birkaç kez İngiliz Halter Şampiyonu olarak taçlandırıldı. Onun beyaz perdeyle tanışması 1967 yılında vizyona giren James Bond filmi Casino Royale‘deki kısa rolüydü.

Prowse, ünlendiği Darth Vader karakterini oynamak için siyah takım elbise ve miğfer giydi. Ancak karakterin sesini sağlayan isim James Earl Jones’du. Filmin yapımcıları Prowse’un sert İngiliz aksanının rol için uygun olmadığını düşünmüştü.

Comments are closed.