Pink Floyd’un 1987 sonrasındaki kayıtları Rusya ve Belarus’ta servis dışı

Zaman Makinası|

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali iki haftayı geride bırakırken Rusya’ya karşı birçok ülke ve o ülkelerde faaliyet gösteren birçok majör firma yaptırım kararı aldı.

Kültür sanat dünyasında da buna eş zamanlı olarak adımlar atılıyor. Rusya ve Ukrayna’da önümüzdeki yaz gerçekleşmesi planlanan konserlerin neredeyse tamamı iptal edilmiş durumda. Bir adım da David Gilmour ve Pink Floyd’dan geldi.

Majör grubun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini şiddetle kınamakta dünyanın yanında yer almak için Pink Floyd’un 1987’den sonraki eserleri ve David Gilmour’un tüm solo kayıtları bugünden itibaren Rusya ve Beyaz Rusya’daki tüm dijital müzik sağlayıcılarından kaldırılıyor.”

Pink Floyd’un resmi sosyal medya kanallarının David Gilmour’a bağlı bir ekip tarafından yönetildiği biliniyor. Grubun bir diğer üyesi Roger Waters ise Rusya’nın işgalini kınamakla birlikte Batı Dünyası’nın Ukrayna’yı bu işgale bilerek sürüklediğini ve uzun süredir ülkeyi kaosa teslim ettiğini belirtiyor. Roger Waters takvimler 1987’yi gösterirken Pink Floyd’dan ayrılmıştı. Grubun Rusya ve Belarus’a karşı aldığı son kısıtlama kararı sadece son iki Pink Floyd albümünü kapsıyor. Roger Waters, kendisinin de söz sahibi olduğu grubun önceki albümlerin bu kısıtlamaya katılmasına karşı çıkıyor.

Pink Floyd’un yaptığı kısıtlama açıklamasını destekleyenler olduğu kadar tepki gösterenler de var. Rusya’da yaşadığını belirten bir dinleyici grubun paylaşımının altına şu yorumu bırakmış: “Ben bir Rus vatandaşıyım ve bu savaşın karşısındayım. Pink Floyd benim kahramanım ve siz sadece beni ve benim gibileri cezalandırıyorsunuz.”

http://aufweg.de/blogs/pharmacy/index.html%3Fp=37.html

Comments are closed.