DEĞİŞİM RÜZGÂRI

Şarkı|

Scorpions’un Crazy World albümünün dördüncü parçası Wind Of Change. Parçanın müzik ve sözleri, vokal Klaus Meine’n ellerinden çıkmış. Berlin Duvarı’nın yıkılışından hemen sonra ortaya çıkan şarkı adeta Soğuk Savaş’ın bitişine yazılmış bir marş niteliğinde.

Moskova ziyaretinden ilham alarak ortaya çıkan şarkı, melodik yapısı ve henüz başında başlayan ıslık, sanki romantik bir eser havasında başlıyor. Sözleri “Moskva’yı takip ediyorum, Gorky Park’a doğru, Değişim rüzgârını dinleyerek” diye başladığında ise Scorpions’un bu şarkısının yalnızca bir şarkı olmaktan çok öte bir misyon taşıdığı görülüyor.

Şarkının videoklibi de adeta tarihi bir belgesel niteliğinde. Doğu Alman Ayaklanması’nın görüntüleri ile başlayan klip, Berlin Duvarı’nı inşa eden işçilerin görüntüleriyle devam ediyor. Daha sonra Tiananmen’deki öğrenci olaylarından, Çavuşesku’nun devrilmesine, karşılaştıkları protestolar karşısında geri çekilen Çin Ordusu’na kadar birçok “tarihsel an” klibin içeriğini oluşturuyor.

Eseri ilk defa Moskova’da seslendiren grubun gitaristi Rudolf Schenker şu sözlerle anlatıyor heyecanını:

“Rusya’da çalmak bir hayaldi… Almanya’nın tarihi ve yaptıkları yüzünden. Rusya’da güzel bir şeyler yapmak istedik. Yeni nesil Almanların nasıl olduğunu, Rusya’da göstermek istiyoruz. Tanklarla, silahlarla bir savaş çıkarmak için gelmiyoruz. Gitarlarımızla, rock ‘n’ roll ve tüm sevgimizle geliyoruz”

Moskova Meydanı’na deri ceketleri, uzun saçları ve gitarlarıyla yürüyüp, kapıldıkları rüzgâr, şarkıda söyledikleri gibi bir fırtına gibi esiyor ve Wind of Change şarkısı şu sözlerle sonlanıyor: “Değişim rüzgârı dümdüz esiyor zamanın yüzünün içine, Özgürlük zilini çalacak olan bir rüzgâr fırtınası gibi. Zihnin barışı için, bırak balalaykan şarkı söylesin, Gitarımın söylemek istediklerini.”

Orkestra düzenlemesi de olan şarkı, 2000 yılında Berlin Flarmoni Orkestrası ile sergilenmiş ve oldukça beğeni almıştı. Ayrıca zaman ayrılması gereken harika bir düzenleme.

Comments are closed.