Günün Soundu: Coolio – Gangsta’s Paradise

Günün Soundu|

Günün Soundu için Pennsylvania’da doğan Artis Leon Ivey Jr. ya da sahne mahlasıyla Coolio’nun Gangsta’s Paradise şarkısına tanık oluyoruz.

Coolio, ’90’larda Los Angeles rap sahnesinde öne çıktı ve büyük çıkışını, Michelle Pfeiffer’ın oynadığı 1995 filmi Dangerous Minds için Gangsta’s Paradise şarkısını kaydettiği zaman gerçekleştirdi. Gangsta’s Paradise kısa sürede tüm zamanların en popüler şarkılarından biri haline geldi, üç hafta boyunca müzik listelerinin zirvesinde kaldı. 1996 senesinde Gangsta’s Paradise şarkısı Grammy Awards’ta yılın kaydı ve en iyi solo rap performansı dallarında aday gösterildi, ikincisini Coolio kazandı.

1 Ağustos ’63 tarihinde Pennsylvania’da doğan Artis Leon Ivey Jr. ya da sahne mahlasıyla Coolio, daha sonra Compton, California’ya taşındı. ’90’ların ortalarında Gangsta’s Paradise’ın başarısından sonra, Coolio ün kazanmaya devam etti ve sonunda Aw Here It Goes albümünü kaydetti. Müzüsyen milenyuma kadar şarkı ve albüm üretimini sürdürdü, ancak bu kayıtların seviyesi görece düşük kaldı.

Bugüne ilk adımı atarken kısa süre önce hayatını kaybeden Coolio’nun Gangsta’s Paradise şarkısı yanımızda.

Comments are closed.