“Dramatik bir kürenin içindeyiz”

Röportaj|

İngiltere’den Virginia Wing önümüzdeki günlerde Forward Constant Motion adlı yeni bir stüdyo albüm yayımlayacak. Buradan çıkış alarak Alice Merida Richards ve Sam Pillay ikilisinin var ettiği indie rock ekibiyle bir röportaj gerçekleştirdik.

Türkiye’den selamlar.  Burada sizi ilk kez fark eden insanlar olacaktır. Başlarken Virginia Wing’in ne zaman ve nerede ortaya çıktığından bahsedelim isterseniz. 

Merhaba. Ekip olarak çalışmalarımıza 2012 yılında başladık. Tam dört yılı geride bıraktık bir başka deyişle. Londra’da kurulan bir grubuz, ancak kısa süre önce Manchester’a taşındık. Şu anki evimiz Manchester. 

Facebook sayfanızdaki “yaşadığı yer” kısmında Avrupa Birliği yazıyor. İngiltere’nin yakın zamanda birlikten çıkacağı malum. Oradaki birçok müzisyen buna tepkiyle yaklaştı. Peki siz bu Brexit kararını nasıl karşıladınız?

Aslına bakarsan bu konu hakkındaki fikrimiz çok derin ya da sezgisel değil, çünkü aynı yaştan ve belli gruptan insanlara aynı şeyi sorduğunuzda alacağınız cevap aşağı yukarı aynıdır. Brexit kararını üzüntüyle karşıladık elbette. Burada hızla yayılan bağnazlık delirtici seviyeye ulaştı, ancak aynı zamanda Avrupa Birliği’nden ayrılmak için oy veren herkesin dar kafalı ve ırkçı olduklarını sanmıyorum. Sadece fazlaca öngörüsü olmayan insanlar bunlar. Ayrılıkçı kampanyayı yürütenler çok yoğun çalıştı ve televizyonların prime-time dönemlerinde sert propaganda yaptılar. Hatta “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılması gerekli mi” diye konuştular.virginia-wing-002

Bu konu Brexit’in güçlü bir parçasıydı değil mi?

Evet, kesinlikle öyleydi. Çünkü Türkiye’nin birliğe dahil olması bir şekilde İslamcı radikallerin Kıta Avrupası’na girmesi için bir kanal olabilecekti. Ben böyle düşünmüyorum, ama yürütülen sert kampanya buydu ve insanlar maalesef buna ikna edildi. Bu belki sana burada nasıl insanlarla uğraştığımıza dair bir fikir verebilir.

İsterseniz bu noktada röportajı tekrar size ve müziğe çevirelim. Adınızın hikayesini merak ediyorum. Virginia Wing nereden geliyor?

Virginia Wing aniden hayran olduğumuz bir kadının ismi. Jefferson Airplane üyesi Grace Slick’in annesinin adı bu. Grup olarak çalışmalara başladığımız ilk süreçte henüz bir isim koymamıştık kendimize. Bir gün Time dergisinin eski sayılarından birini okurken “Rock starlar ve aileleri” başlıklı bir makale dikkatimizi çekti. Virginia Wing’i işte orada fark ettik. Gördüğümüz kadarıyla tatlı bir bayandı. Onun ismini almak mutluluk.

Yeni albümünüz Forward Constant Motion önümüzdeki hafta Fire Records aracılığıyla yayımlanacak. Tebrikler öncelikle. Albümle ilgili nasıl hissediyorsunuz?

Teşekkürler. Şimdilik her şey çok taze. Tanıdığımız birçok kişiye şimdiden ulaştırdık albümü, bunlar arasında sen de varsın. Aldığımız geri dönüşler olumlu yönde, ancak çıkış tarihinden sonraki dinleyici geri dönüşlerini de önemsiyoruz. Biz yaptığımız işten dolayı mutluyuz. Bu albüm kusursuz olmayabilir, ama kendi müzik arayışımızda hedefe doğru birkaç adım daha yaklaştığımızı hissettirdi. Önümüzde uzun bir yol var. Bu arada sen nasıl buldun albümü?

Farklı ve keyifli bir deneyimdi. Indie rock çizgisinde özgün sesler arıyorsunuz. Birbirine bağlı şarkılarla hikayeci bir albüm hissi uyandırdı bende. İlk albümünüzle kıyaslamak gerekirse sizce nerede duruyor Forward Constant Motion?

Buna cevap vermek çok zor. Bizim müziğimizin merkezinde dramatik vurgular var. Bunun için çabalamıyoruz, kendiliğinden ortaya çıkıyor. Sebebi de galiba dramalarla çevrili bir kürede yaşıyor olmamızdır. Belki yeni albümün biraz daha eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Evet hala sert ve oldukça dramatik fakat ilki kadar değil.

Konserler ne durumda peki? Sanırım mini bir tura çıktınız. Her şey yolunda mı?

Tam anlamıyla tur denemez ama geride kalan birkaç hafta farklı ülkelerde sahne aldık. Hepsi de güzel hissettirdi. Berlin’de çaldık örneğin, hemen ardından da iki konser için İspanya’ya uğradık. Önümüzdeki süreçte Britanya konserlerimiz olacak.

Son soru: Yakın zamanda Türkiye’de bir konser planınız var mı?

Yok ama kesinlikle isteriz orada çalmayı. Birkaç yıl önce Berlin konserimiz sırasında İstanbul’da yaşadığını söyleyen biriyle tanışmıştık. Bize orada sahne alabileceğimiz mekanları sıralamıştı. Belki -eğer kim olduğunu hatırlayabilirsek- ona bu konuda ulaşıp bize yol göstermesini isteyebiliriz.

Comments are closed.