DREAM ON

Şarkı|

Ocak 1973’de Columbia Records tarafından piyasaya çıkan Aerosmisth, Aerosmith’in ilk albümüdür. Dördüncü parçası olan Dream On, vokal Steve Tyler tarafından bestelenmiştir.

Grubun menajeri, grup üyelerine bir ev kiralar ve orada şarkı yazmaya yoğunlaşmalarını ister. Tyler uzun süredir bu parça üzerinde çalışmaktadır ancak maddi sıkıntılar yüzünden bir türlü ortaya tam olarak çıkamamıştır. Bir gün evin önünde içi para dolu bir çanta bulur ancak bu paradan grubun diğer üyelerine hiç bahsetmez ve ilk olarak bir RMI klavye alır. Parça bundan sonra şekillenmeye başlamış ve tamamlanmıştır.

Tyler, çocukluğu babasının piyanosunu dinleyerek geçmiş ve Does the Noise in My Head Bother You?  adlı kitabında bu parçanın akorlarının buradan geldiğini belirtmiştir. Kitabında şöyle devam etmektedir:

            Dream On’u henüz 17-18 yaşlarımdayken, şarkı yazmak adına hiçbir fikrim yokken yaptım. Gerçek bir şarkı haline geleceğini hiç düşünmemiştim (…)Dikkate değer biri olma açlığını anlatan bir parça. Gerçekleşene kadar hayal etmeye devam etmeli…

Tyler, bu parçanın gerçek sesinin olduğu tek parça olduğunu belirtmektedir. Sesinin kayıtta nasıl çıkacağı konusunda endişeleri olan Tyler, genel olarak tüm şarkıları daha düşük tonlarda söylemektedir.

Dream On, Aerosmith’in yapım şirketiyle olan anlaşmasını da kurtaran parçadır. İlk albüm olan Aerosmith çok satamamıştı çünkü yapım şirketi Columbia başka bir albüm ile meşguldü ve bu albümün tanıtımını yapmamıştı. Aerosmith, Dream On’u single olarak yayımlamak için şirketi ikna etti ve Birleşik Devletler’de 59. sıraya kadar yükseldi.

Parça, Greg X. Volz, Andru Donalds, Ronnie James Dio, Yngwie Malmsteen, Stu Hamm, Gregg Bissonette, Paul Taylor, Michael Angelo Batio gibi birçok ünlü müzisyen tarafından da yorumlanmıştır.

Comments are closed.