“Dürüstlükten İlham Alıyorum”

Röportaj|

Whelm ile hikayeler anlatan, Aforger ile dünyayı genç bir yetişkinin gözünden bize gözlemleme fırsatı veren Londralı müzisyen Douglas Dare ile çocukluk anılarını keşfettiği üçüncü uzunçaları Milkteeth ve hayat hakkında konuştuk.

İstanbul’dan selamlar! Bugün nasılsınız ?

Merhaba İstanbul! Bugün gayet iyiyim çünkü güne meditasyon ve altı kilometre koşu ile başladım. Tabii bunu yaparken insanlardan izole bir şekilde yaptım. Ayrıca haberleri de okumadım. Bunu size de tavsiye ediyorum.

Milkteeth ile ilgili konuşmadan önce diğer yaptığınız albümlere dönüp baktığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Geriye dönüp baktığımda iki albümümle de gurur duyuyorum. Bu bir yolculuk ve müziğimle beraber iç dünyam da büyüyor. Yıllar geçtikçe albümlerimi yayınlamaya devam edip onlarla gurur duymaya devam etmek istiyorum.

Milkteeth’in hikayesini dinleyicilerimize anlatmak ister misiniz ? Örneğin başlangıç noktanız neydi ve bu albüm üzerinde ne zaman çalışmaya başladınız?

Aslında Milkteeth’ten önce bende çokta doğru hissiyatlar bırakmadığını hissettiğim bir albüm yazdım. Açık konuşmak gerekirse bende olumsuz hissiyatlar bıraktığı fikrine pek katılmıyordum ama birden bire tekrar yazmak için bir ilham geldi ve tekrar yazmaya başladığımda çocukluk anılarımı keşfetmek istedim. Bu motivasyona odaklanmama izin verdim ve şarkılar zihnimde kendiliğinden akmaya başladı. Benim açımdan oldukça rahatlatıcı bir deneyim oldu ve bu çalışmayı tamamladığımdan beri kendimi çok daha hafif hissediyorum.

Müziğinizi takip etmeye başladığımdan beri dikkatimi özellikle çeken bir durum var: Müziğiniz lirikal olarak oldukça vurucu. Demek istediğim yalnızca müzikal olarak değil edebi ve şiirsel olarak da güçlü bir duruşunuz var. İlhamınızı nereden alıyorsunuz ?

— — —

“Ne zaman şarkı sözü yazmakta zorlansam kendimi en basit cümleleri kurmak konusunda telkin ediyorum. Böylelikle zihnimde canlandırdığım güçlü cümleler de ortaya çıkmış oluyor.”

— — —

Teşekkür ederim! Kelimelerin öncü bir odak noktası olarak karşımıza çıkması umuduyla yazıyorum ve bunun gerçekleşmiş olması beni sevindirdi. Henüz ilk albümümden önce yani ilk şarkı yazmaya başladığım zamanlarda şuna karar vermiştim: Öncelikle şarkı sözlerini yazmak. Böylelikle müzik olmadığı zaman onlar tek başına bir şiir gibi okunabilirler. Şiir okuyorum ama çoğunlukla dürüstlükten ilham alıyorum. 

Eğer bir yazarla ortak kitap çıkarmak isteseydiniz bu hangi yazar olurdu? Aynı soru müzisyenler ve müzik grupları için de geçerli… Hangi sanatçıyla ya da grupla ortak bir çalışma yapmak isterdiniz ?

Bu harika bir soru ve bir gün olmasını dilediğim bir şey. Miranda July ile şarkı sözleri üzerinde işbirliği yapmak isterdim çünkü stili hem çok güzel hem de şiirsel. Ayrıca Patti Smith’in içimde var olan en iyi şeyin ortaya çıkaracağını düşünüyorum. Portishead ve Beth Gibbons ile şarkı söylemek isterdim.

Bir önceki albümün Aforger da kişisel bir çalışmaydı fakat Milkteeth’e baktığımızda kişisel bir işten ötesini görüyoruz. Çocukluğunuz hakkında konuşuyorsunuz. Dinleyicilerinize karşı bu kadar samimi olma konusundaki ilhamınız nereden geliyor ?

Yaptığım her kayıt benim için bir basamak taşı. İlk albümüm yazdığım ilk parçalardan oluşuyor. O zamanlar daha az hayat tecrübem olduğu için ağırlıklı olarak hikayelerden oluşuyordu. İkinci albümüm kendimi ve dünyayı genç bir yetişkin olarak keşfetmenin bir yansımasıydı. Milkteeth’i ise kim olduğumu tam olarak kabul edebildiğim; kendime ve geçmişime güvenle bakmama izin veren bir noktada yazdım. Yaşım ilerledikçe de daha fazla perspektif sahibi olacağımı umuyorum.

Korkunç bir salgın başladı: Korona Virüsü.  Bir müzisyen olarak gününüzü nasıl geçiriyorsunuz? Sizce evde kalmak yaratıcılığı tetikliyor mu? Ayrıca bazı müzisyenler ve gruplar sosyal medya aracılığı ile canlı yayınlar ve konserler düzenliyor. Dinleyicileriniz için siz de böyle bir jest yapmayı düşünüyor musunuz?

Bu şu ana kadar yaşadığım en tuhaf ve benzeri görülmemiş durum. Sanatçı olarak bu olayları ilham verici olarak düşünebilirim ama hepsinin sıkıntısını yaşamak yaratıcılık için oldukça kötü bir durum ve oldukça boğucu. Yaratıcılığımın akması için bu olayın beni üzmesine izin veriyorum. İngiltere ve Avrupa’da yapmayı planladığım tur tarihlerinin tamamını ay ay ertelemek zorunda kaldım ve yeni albümümü bu tur kapsamında dinleyicilerle buluşturamayacağım için çok üzgünüm. Ayrıca evet, dinleyicilerim için kesinlikle canlı yayınlar yapıp videolar kaydedeceğim. Bunların yanında uzaktan kayıt yöntemiyle başka sanatçılarla bazı işbirlikleri başlattım. Umarım yaptıklarım yaşadığımız bu karanlığın arasında güzel şeyler yaratılmasına sebep olur.

Sorularımız bu kadardı. Cevapladığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim!

Comments are closed.