Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Dünyanın en büyük gitar virtüözlerinden biri olan Eddie Van Halen altmış beş yaşında hayata gözlerini yumdu. İlk olarak Los Angeles merkezli magazin sitesi TMZ’nin geçtiği üzücü haberi ilerleyen saatlerde müzisyenin oğlu Wolf Van Halen doğruladı. Eddie bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Eddie Van Halen dünyaya gözlerini Amsterdam’da açtı. Müzisyen Jan Van Halen onun babasıydı. Yine kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Alex ile birlikte 1960’larda Pasadena, California’ya taşındı. Eddie küçük yaşta piyanoyla ilgilendi ancak notaları okuyamadı. Gitarı eline aldığında ise takıntılı bir şekilde çalışmaya başladı. Cream’i ve özellikle Eric Clapton’ı ilham kaynağı olarak kendine seçmişti.

Eddie ve Alex kardeşler 1972 yılında Van Halen adlı grubu kurdular ve 1974’te kadroları gitarda Eddie, davulda Alex, vokalde David Lee Roth ve bassta Michael Anthony ile netleşti. Bundan iki yıl sonra Van Halen artık Los Angeles’ın kulüp sahnelerinde bilinen bir ekipti. Warner Bros Records’a imza attılar ve aynı yıl kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini kaydettiler. 1978’de piyasaya sürülen Van Halen LP çok iyi geri dönüşler aldı ve onların önünü açtı.

1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson’ın Thriller uzunçalarında yer alan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It’in gitar sololarını çaldı.

Eddie Van Halen sağlık sorunlarıyla uzun süre uğraşmak zorunda kaldı ve bu psikolojisini derinden etkiledi. Ancak Halen müzik çalışmalarına sürekli olarak devam etmeye özen gösterdi. Milenyum döneminde kalça protezi ameliyatı geçirdi, ağız ve dil kanserine yakalandı. 2009’da ise sol elinden ameliyat olması gerekti.  

Eddie, grubu Van Halen ile birlikte toplam on iki stüdyo albüm yayımladı. Bunların sonuncusu A Different Kind of Truth adıyla 7 Şubat ’12 tarihinde ses verdi. 

Kült gitar sanatçısını tüm gücümüzle selamlarken oğlunun Eddie Van Halen için paylaştığı son mesajı buraya ekliyoruz: “Bunu yazmak zorunda olduğuma inanamıyorum ama babam Edward Lodewijk Van Halen bu sabah kanserle mücadelesini kaybetti. O isteyebileceğim en iyi babaydı. Onunla sahnede ve dışında paylaştığım her an bir hediyeydi. Seni çok seviyorum baba.”

Comments are closed.