En büyük hayalim müziğimi seven insanlarla şarkılarımı söyleyebilmek

Röportaj|

Geçtiğimiz Ocak ayında ilk stüdyo albümünü yayımlayan Ezgi Pekel yeni teklisi Aciz Aziz’i müzikseverlerin beğenisine sundu. Red Bull Warm Up 2020’de ilk on içerisine giren parçanın sözleri Ezgi Pekel’e, müziği Ezgi Pekel ve Aykut Acarlar’a, düzenlemesi Caner Hız’a ait. Ezgi ile dance pop türündeki Aciz Aziz, ilk albümü Bizim Gibiler ve karantina dönemi üzerine konuştuk. (Röportaj: Gizem Ertürk / Fotoğraf: Aykut Acarlar)

İlk albümün Bizim Gibiler karantinadan hemen önce çıktı. Şansız bir zaman diyebileceğimiz bu dönemde ne gibi planlarını ertelemek durumunda kaldın?

Biraz moral bozucu oldu tabii. Çünkü tam albümün tanıtım sürecinde evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Birçok konser ve festivalde sahne alacaktık, hepsi iptal oldu. İkinci klip için planlamalarımız vardı, ertelemek durumunda kaldık. Bunun gibi bir sürü olumsuzluklar yaşadık haliyle.

Tüm olumsuz tabloya rağmen yine de ilk albümünün dinleyiciye ulaştığını düşünüyor musun?

Kısmen evet. Albümün çıkış parçası Deliyim güzel bir ivme yakaladı klibiyle beraber ama tabii dinleyiciyle asıl bağlantıyı sağlayan hep sahnelerdir diye düşünmekteyim. Bu gerçekleşmedikçe albümün tam olarak istediğim hedefe ulaşabileceğini düşünmüyorum.

 


Pandemi sürecinde dış dünyadan ve sosyal hayattan uzak kalmak şarkı üretimi konusunda bizi zorlasa da bir yarışma için hazırladığımız Aciz Aziz’in söz yazımı, bestelenmesi ve aranjesi yirmi dört saat bitmeden tamamlanmıştı. 

 

Albüme nasıl yorumlar geldi?

Geri dönüşler istediğimiz gibiydi. Genel olarak albüm soundu çok beğenildi. Şarkıların zamansız şarkılar olduğu, yani her dönemde dinlenebileceği yönünde yorumlar geldi. Albüm içinde farklı tarzlarda şarkılar olması da her kesimden dinleyiciyi yakaladı.

Karantina sürecini nasıl geçirdin? Vaktinin çoğu stüdyoda mı yoksa mutfakta mı geçti?

Mutfakta ve salondaki kanepede geçti diyebilirim. Müzik yapmak için gerekli olan motivasyonu yakalayamadım karantina sürecinde. Uzun bir süre boyunca hiçbir şey yapmak gelmedi içimden. Herkes gibi dizi-film izledim, kitap okudum. Mutfakta geçen zamanların bedelini ödemek için de spor yaptım.

Albüm şarkılarına klip çekmeye devam ederken yeni tekli Aciz Aciz’i sana yazdıran duygular nelerdi?

Aciz Aziz’i biraz kendimi denemek için yazdım aslında. Red Bull Warm Up’a katılma düşüncesi oluşmuştu. Son başvuru tarihine kadar içimden bir şey yazıp çizmek gelmedi. Karantina süreci üretim yeteneklerimi bitirdi diye düşündüm. Son gün gitarı alıp “Yapabilir miyim acaba?“ diyerek kendimi zorladım ve oldu. Zaten sözleri de yaşadığımız pandemi sürecinden izler taşıyor.

Son yılların yükselen müzik türlerinden elektronik müzik alanında üretim yapıyorsun. Bu müzik türü ilk ne zaman kanına girdi?

Sanırım bunun tohumlarını küçükken ektim. Evimizde içinde ses bankası bulunan orglardan vardı. Oradaki sesleri değiştirerek bilgisayar seslerine yakın melodiler yaratmayı severdim. Sonrasında neredeyse bütün dünya müziğine yayılan bir synthesizer akımı başladı. Ben de bundan nasibimi aldım diyelim.

Türün öncülerinden idollerin kimler?

Birçok isim sayabilirim; David Bowie, Björk, Pet Shop Boys, Daft Punk, Radiohead, Empire of the Sun, A-ha , Depeche Mode, MGMT…

Kulağında kimler var?

Yaptığım müzik tarzıyla yakın sesleri ağırlıklı olarak dinlesem de gerçekten içinde müzik adına değerler barındıran her tarzda şarkıyı dinliyorum. Tek bir tarza takılmak benim müziğimin de yaratıcılığını, gelişimini bitirir diye düşünüyorum. Farklı tarzlardan beslenmek, ilham almak bir üretici için her zaman gereklidir. Bu sebepten dinlediğim müziklerle ilgili bir sınır yaratmıyorum kendime.

 Müzikteki en büyük kariyer hedefin nedir?

Şu an kimin olduğunu hatırlayamadım ama bir röportajda okumuştum, “Şarkılarımı, beni dinlemeye gelen insanlarla aynı anda aynı duyguları hissederek söylediğim ilk anda bir müzisyen olarak yaşadığımı hissetmeye başladım.“ demişti. Ben de onu istiyorum. Bir “müzisyen“ olarak yaşayabilmek. Büyük konserler, milyon dinlenmeler, beş haneli kaşeler, boy boy fotoğraflı röportajlar değil. Sadece benim müziğimi seven insanlarla beraber şarkılarımı söyleyebilmek.

Müzik tarihinde seçtiğin bir isimle aynı sahneye çıkma şansın olsaydı kimi seçerdin?

Çok zor soru. Öyle bir şansım olsaydı katılımcılarının Sting, David Bowie, Amy Winehouse, Queen, The Beatles olduğu ütopik bir festivalde sahne almak isterdim.

Başucu albümün hangisi?

Sağlam bir Mor ve Ötesi hayranıyımdır. Gerek şarkı sözleri, gerek düzenlemeleri, gerek albüm sounduyla müzisyenliklerini konuşturdukları, kendilerinin en iyi albümü olduğunu düşündüğüm Masumiyetin Ziyan Olmaz diyorum.

Gelecek planların neler?

Albümün en enerjik şarkısı “Şimdi Söyle“ye Atom Film ile birlikte,  Alice Harikalar Diyarı’na bir nevi selam gönderen bir senaryo çerçevesinde klip çektik. Şu an kurgu ve montaj aşamasında. Onun heyecanını yaşıyorum. Kısa vadeli planlar yapmaya özen gösteriyorum çünkü gerçekten dünyayı sarsan bu virüs geçmeden bir müzisyen olarak önümü görebilmem, gelecek planları yapabilmem çok zor.  Umarım bir an önce sahnelerle, seyircilerle buluşuruz.

Comments are closed.