Ennio Morricone hayata veda etti

Zaman Makinası|

Beyaz perdenin majör bestecileri arasında yer alan Romalı müzisyen Ennio Morricone doksan bir yaşında hayata gözlerini yumdu.

İtalya merkezli haber ajansı Ansa’nın abonelerine geçtiği habere göre Morricone birkaç gün önce düşerek uyluk kemiğini kırdı ve hastaneye kaldırıldı. Yapılan yeni açıklamada ise Morricone’nin Roma’da tedavi gördüğü hastanede dün gece hayatını kaybettiği belirtildi.

10 Kasım ’28 tarihinde dünyaya gözlerini açan besteci ilk müzikal yapıtını henüz altı yaşındayken gerçekleştirdi. Annesinin müziğe olan yeteneğini keşfetmesiyle Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimine başladı. Okulunu dereceyle bitiren Morricone ilerleyen yıllarda kariyerini adım adım üst perdeye taşıdı.

Morricone ’50’li yıllardan itibaren sinema ve televizyon dünyası için beste yapmaya başladı. Clint Eastwood’un kariyer filmi olarak gösterilen The Good the Bad and the Ugly filmi için bestelediği müziklerle adını tarihe yazdırdı. 2016 yılında Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight filmi için yaptığı müziklerle Oscar ödülüne ulaştı.

Ennio Morricone, ölümünden hemen önce vefatı sonrasında yayımlanmak üzere bir mektup kaleme aldı. Söz konusu mektubun bir bölümü şöyle:

Ben Ennio Morricone. Öldüm. Bana her zaman yakın olan dostlarıma ve biraz daha uzak olanlarına ölümümü böyle ilan ediyorum, onları büyük bir sevgiyle selamlıyorum. Beni, herkesi böyle selamlamaya ve özel bir cenaze törenine iten tek bir neden var: Rahatsızlık vermek istemiyorum. Umarım onları ne kadar çok sevdiğimi anlıyorlardır. Eşim Maria Travia… Bizi bir arada tutan ve terk etmekten üzüntü duyduğum olağanüstü aşkı yineliyorum. Vedaların en acısı sana.

Comments are closed.