Epic Fair 2019’dan notlar

Konser|

Bu sene dördüncüsü düzenlenen  Epic Fair 20 Nisan günü İzmir Kültürpark’ta üç bini aşkın müzikseveri ağırladı. Palmiyelerle çevrili festival alanında, performanslar iki ayrı mekana bağlı olan Kübana, Ada ve Göl isimli üç farklı sahnede yer aldı. (Yazı: Dilan Acar)

Festival, Kendine Has ana sponsorluğu ve Publiko organizasyonuyla gerçekleşti.  Geçen seneyle yaklaşık aynı tarihlerde düzenlenmesine karşın bu seneki festival kısa kollu tişörtler yerine atkılarla doluydu. Festival ekibinin konser öncesi uyarısına kulak vermemiş katılımcıları gün boyu hafif zıplar halde görmek mümkündü. Etkinlik alanında sponsorlar tarafından düzenlenen çeşitli aktivitelerin yanı sıra alanın dışında yeme-içme seçenekleri bulabileceğiniz yerler de her zamanki gibi mevcuttu.

Yurt içi ve yurt dışından birçok isimin bulunduğu festival programında yerli sahnede Nekropsi, Islandman, İnsanlar, Hedonutopia, Gözyaşı Çetesi, Umdomondo ve Brek yer aldı. HMLTD, Vaudou Game, Shame on Us, Naduve ve Alek Lee ise festivalin yabancı konuklarındandı.
Festival, Minimüzikhol bünyesinde resident DJ olarak yer alan disko ve funk başta olmak üzere geniş yeplaze seçkisi olan Jan ile Göl Sahnesi’nde start aldı. Ardından Kübana Sahnesi’nde DJ sette Birleşik Devletler doğumlu prodüktör ve müzisyen Alek Lee yer aldı. Soundcheck’lerini tamamlamalarının hemen akabinde sahneye çıkan Fırat Külçek ve Kerem Feyzi ikilisinin grubu olan Hedonutopia’yı ise Ada Sahnesi’nde izledik ve ardından etkinlik alanındaki diğer seslere uzandık.

2018’in en ilgi çekici albümlerinden birine sahip olan Gözyaşı Çetesi’nin performansını izlemek için tekrardan Kübana Sahnesi’ne döndük. Zengin ses paletleri ve farklı formatlarıyla dinleyenlerinin kalbinde çoktan yerini garantilemiş olan grubun sahne performansı tek kelimeyle şahaneydi.
Tekrar Ada Sahnesi’ne dönüyoruz. Bu sefer karşımızda dreampop, synthpop, krautrock, new wave ve daha birçok türden malzemeler barındıran şarkılarıyla Brek var. Yeni albümü Ölüpop’tan yayımladığı Ölümümden Tut Beni şarkısıyla, dinleyicilerine tuhaf ve karanlık bir dünyanın paylaşımını yapmıştı. Enerjik canlı performansıyla, seyircilere albümün geri kalanını merak ettirdiğini söyleyebiliriz doğrusu.

İki sahne arasında mekik dokurken Kübana Sahnesi’nde bu sefer İsrail kökenli Ortadoğu’nun psychdelic rock öncüsü Ouzo Bazooka’yı izlemeye geçiyoruz. Grup ’70’lerin Anadolu müziğine birçok gönderme içeren albümlerini 2019 başında çıkarmıştı. Akdeniz esintisini aratmayan albümlerinden parçalarıyla, seyirciyle bütünleşmek onlar için hiç de zor olmadı.

Bir kez daha Ada Sahnesi’ne döndüğümüzde ilk defa İzmirli müzikseverlerle buluşan İnsanlar sahne alıyor. Tekno ve folk müziği bir araya getiren canlı performansları adeta şamanistik bir ayini andırıyor. Zaten şarkılarında da Anadolu Alevi kültürünün şiirlerine referans verdiğini görmek mümkün.
Üç prodüktörün bir arada yer aldığı, Tel Aviv elektronik müziğinin önemli isimlerinden Shame on Us ise Kübana Sahnesi’nde elektronik müzikseverlerle buluştu. Son dönemlerde dünyanın birçok yerinde sesini duyurmayı başaran Islandman ise Ada Sahnesi’ni enerjisi yüksek performansıyla doldurdu. Geceye doğru ilerlerken, karşımıza günün sürprizi olarak Londra’nın aykırı grubu HMLTD çıkıyor. Art pop kolektifi olan grup, performanslarına özel kıyafet ve sahne şovlarıyla tanınıyor. İzmir Kültürpark’ta pop, punk, elektronik ve trap karışımı müziklerini estirerek seyirciyi etkilemeyi de başarıyorlar.

Türkiye’de ilk kez sahne alan ve vaudou kültürünün bir nevi temsilcisi olan afro-american projesi Vaudou Game’in ise blues ve funk tadında şarkılarıyla dinleyicilerinin karşısına çıktığını belirtelim.

Festivalin son grubu olarak Kübana Sahnesi’nde progresif rock müziğin kült ismi Nekropsi sahne alıyor. İlk albümleri Mi Kubbesi’nin ardından yurtiçi ve yurtdışında ün salan grup uzun yıllar İzmir’de olmayışlarını harika bir canlı performansla dinleyicilerine unutturdu desek yeridir.

Comments are closed.